دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

همیشه طراحی قسمت های داخلی منزل لذت بخش بوده است، خیلی از افراد به ویژه خانم ها به طراحی دکوراسیون منزل علاقه مند می باشند. آنها سعی دارند تا به بهترین شکل هنر و سلیقه ی خود را در طراحی دکور به نمایش بگذارند. یکی از موارد مهمی که در این زمینه حائز اهمیت است طراحی دکور اتاق کودک می باشد.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک یکی از دلنشین ترین طراحی های داخلی محسوب شده که برای اتاق کودک قابل انجام می باشد. تلاش والدین برای این که زیباترین مکان را برای فرزند دل بند خود فراهم کنند تحسین برانگیز است. استفاده از رنگ ها و توجه به سبک نورپردازی باعث می شود تا بتوانید یک دکوراسیون عالی برای اتاق کودک طراحی کنید. در این مقاله می خواهیم مختصری در مورد دکوراسیون اتاق کودک مطالبی را بیان کنیم.

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک همیشه جذاب و لذت بخش خواهد بود، استفاده از رنگ های شاد و جذاب به همراه وسایل فانتزی موجود در اتاق ها می تواند باعث ایجاد یک دکوراسیون اتاق کودک شود. قطعا یکی از شیرین ترین تدارک پدر و مادر طراحی دکور اتاق کودک است. شما می بایست در طراحی این دکوراسیون به تمامی مواردی که کودک دلبند شما به آن علاقه مند می باشد توجه کنید. پس در انتخاب دقت کرده و گزیده خرید کنید. ابتدا می بایست طراحی را که در ذهن دارید در نظر بگیرید و طبق طرح و نقشه ی ذهنی خود برای دکوراسیون اتاق کودک اقدام کنید. باید بدانید هر دکوری مناسب اتاق کودک شما نیست و لزوما استفاده از وسایل گران قیمت توصیه نمی شود. می بایست در طراحی مناسب اتاق کودک خلاقیت به خرج دهید.

نکات زیر را برای دکوراسیون اتاق کودک در نظر بگیرید:

هر کدام از موارد زیر نکته‌های بسیار جالبی هستند که بهتر است برای شیک‌تر شدن دکوراسیون اتاق کودک در نظر گرفته شوند:

·انتخاب درست تخت

برای کودک باید تختی انتخاب شود که در کنار راحت بودن، جنبه تزئینی آن نیز در نظر گرفته شده باشد. اگر چه بهتر است که از تخت‌های یک‌ نفره استفاده شود اما باز هم می‌توانید به سلیقه‌ی خود انتخاب کنید. انتخاب یک تخت ساده یا سلطنتی می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای کودک‌تان باشد.

·انتخاب روتختی

زمانی که تخت مناسب کودک را انتخاب کرده‌اید، بلافاصله باید یک روتختی جذاب نیز پیدا کنید. برای کودکان بهتر است که از روتختی‌هایی استفاده شود که دارای طرح‌های کودکانه است. طبیعتاً کودک هر چه جذب نقش و نگار طرح‌ روتختی شود، بهتر می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند.

·انتخاب پرده

پرده‌های اتاق کودک را می‌توان به دو صورت انتخاب کرد. اول اینکه اگر می‌خواهید دیوارهای اتاق را رنگارنگ کنید یا با کاغذ دیواری پوشش دهید، بهتر است که از پرده‌های ساده استفاده شود اما اگر تصمیم بر این است که رنگ دیوارها خنثی باشد باید از پرده‌هایی استفاده کرد که دارای طرح و رنگ جذاب برای کودک باشند.

·قفسه‌ها

با توجه به اینکه کودکان حس کنجکاوی بسیاری قوی دارند در مسیر رشدتان حتماً وسایل مختلفی را جمع‌آوری می‌کنند و برای نگهداری از آنها به یک فضای مناسبی نیاز دارند که قفسه‌ها انتخاب بسیار خوب خواهند بود. لذا اگر تعداد قفسه‌ها زیاد هم باشد مشکلی ایجاد نمی‌شود.

بهترین مدل دکوراسیون اتاق کودک

تاثیر رنگ بندی در طراحی دکوراسیون

یک نکته حائز اهمیت این است که رنگ اتاق کودک را متناسب با جنسیت وی انتخاب کنید. قطعا تفاوت های زیادی بین فرزند پسر و دختر وجود دارد که هر کدام دارای سلایق خاص خود می باشد. ما در این بخش می خواهیم در مورد رنگ های مختلف و تناسب آن با جنسیت کودک مطالبی را بیان کنیم.

رنگ نارنجی

استفاده از رنگ نارنجی در دکوراسیون اتاق کودک به گونه ای می باشد که هم برای دختر و هم پسر مناسب بوده و باعث استقلال در کودکان می شود. رنگ نارنجی افزایش اعتماد به نفس را به دنبال داشته و همچنین این رنگ باعث ایجاد حس ارتباط و همکاری در کودک می شود.

رنگ سبز

رنگ سبز به عنوان یک رنگ آرامش بخش در اتاق کودکان دارای اهمیت است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که رنگ سبز می تواند سرعت خواندن و درک مطلب در کودکان را افزایش داده و اظطراب را کاهش دهد.

رنگ آبی

استفاده از رنگ آبی برای دکوراسیون اتاق کودک بسیار هیجان انگیز خواهد بود. پسران به رنگ آبی علاقه مند بوده و دیدن این رنگ باعث کاهش اظطراب در آن ها می شود.

رنگ صورتی

همانطور که مشخص می باشد رنگ صورتی بسیار آرامش بخش بوده و یکی از رنگ های مورد علاقه دختران می باشد.

دکوراسیون اتاق کودک جدید

در اتاق کودک باید از چه نوع سقفی استفاده شده باشد

سقف اتاق کودکان باید بر اساس جنسیت‌شان تعیین شود تا جذابیت‌های خود را از دست ندهد. از این رو برای دختران و پسران می‌توانید از الگوهای زیر برای سقف اتاق استفاده نمایید.

·اتاق دختران

با توجه به اینکه دختران از احساسات زیادی برخوردار هستند، توصیه می‌کنیم که از سقف کاذب و یا لوستر در اتاق‌هایشان استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید از رنگ صورتی برای رنگ کردن سقف بهره ببرید. اگر پیشنهادی برای رنگ کردن کلی اتاق دختران می‌خواهید باید بگوییم شاید بهتر باشد که ترکیب رنگ‌های خنثی با رنگ‌ها روشن می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشند.

·اتاق پسران

استفاده از چراغ‌ها با درخشش مناسب ایده‌ای فوق‌العاده برای سقف اتاق کودکان پسر خواهد بود. همچنین می‌توانید اشکال ماه و ستاره را نیز به سقف اتاق بچسبانید.

نکات کلیدی در هنگام طراحی دکوراسیون اتاق کودک

برای طراحی دکور اتاق کودک شما می بایست یک سری از نکات مهم و کلیدی را در نظر داشته باشید تا بتوانید سبک دکوراسیون منزل را به صورت استاندارد طراحی و آماده سازی کنید. نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد باعث می شود تا شما پس از انجام کار از طراحی دکوراسیون رضایت کامل را داشته باشید چرا که با توجه به نکات ریز گفته شده طراحی را انجام داده اید:

- به طور کلی باید بیان کرد که فضای اتاق خواب کودک بهتر است فرش و یا موکت شده باشد. توصیه می شود هیچ فضایی بدون پوشش قرار نگیرد. این امر به خاطر جلوگیری از آسیب دیدن کودک می باشد.

- همانطور که در بالا در مورد روانشناسی رنگ ها صحبت شده است بهتر است رنگ آمیزی اتاق کودک با توجه به جنسیت وی و همچنین توجه به شناخت رنگ ها انجام شود.

- بسیاری از کودکان امروزی نیز به خانه های پارچه ای علاقه مند بوده و بهتر است برای آن ها در گوشه ای از فضای اتاق خانه های پارچه ای فراهم کنید.

- در طراحی دکوراسیون اتاق کودک این نکته را در نظر داشته باشید که در شب باید اتاق کودک دارای نور خفیفی باشد، تاریک بودن اتاق کودک توصیه نمی شود.

انواع دکوراسیون اتاق کودک

- برای زیباتر کردن اتاق کودک بهتر است از کتاب های کوچک رنگارنگ استفاده کنید.

- اگر نوزاد شیر خوار می باشد برای راحتی کار بهتر است از صندلی های مخصوص برای شیر دادن مادر به فرزند استفاده کنید.

- می توانید برای جذاب تر کردن دکوراسیون اتاق کودک پوششی را برای نقاشی فرزند دلبندتان بر روی دیوار در نظر بگیرید.

- اگر می خواهید برای اتاق کودک وسیله ای تهیه کنید بهتر است این کار را با انتخاب وی انجام دهید تا پس از خرید احساس رضایت داشته باشد.

ویژگی های ورودی اتاق کودک چگونه باید باشد؟

برای جذاب تر کردن دکوراسیون اتاق کودک که افراد را مجذوب خود می کند می توانید از ترفندهای مختلف استفاده کنید. به کارگیری ترفندهای عنوان شده باعث می شود تا شما رضایت خاطر بیشتری از طراحی انجام شده داشته باشید:

- اگر فضای ورودی اتاق کودک شما بزرگ می باشد می توانید یک نشیمن کوچک برای پوشیدن کفش ها در این محیط در نظر بگیرید.

- نصب آینه قدی در ورودی اتاق باعث ایجاد یک دکوراسیون زیبا خواهد کرد. آینه های مختلفی با مدل های متفاوت در بازار وجود دارد که تمامی سلایق را پوشش می دهد.

- برای برجسته کردن دکوراسیون اتاق کودک می توانید از کاغذهای دیواری و رنگ های برجسته استفاده کنید. این امر باعث می شود تا اتاق کودک شما پر نقش و نگار به نظر برسد.

جدیدترین دکوراسیون اتاق کودک

- قرار دادن گلدان های شیک به خصوص گل کاکتوس باعث می شود تا ورودی اتاق بسیار زیبا به نظر برسد. همچنین در این بین استفاده از حلقه های گل توصیه شده است.

- شما برای یک طراحی عالی و دلخواه می بایست بدانید که استفاده از خلاقیت باعث می شود تا بتوانید یک طراحی شیک و بی نظیر داشته باشید.

بهترین مدل دکوراسیون اتاق کودک

ایده های خلاقانه در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

در ادامه به چند ایده خلاقانه اشاره خواهیم کرد که باعث می شود تا علاوه بر رعایت استانداردهای مناسب بتوانید یک دکور زیبا را خلق کنید:

بهتر است خلاق باشید، خلاقیت باعث می شود تا شما از محدودیت های ذهنی خود فراتر رفته و بتوانید با استفاده از المان های نو و تازه یک دکور مناسب خلق کنید. خلاقیت باعث ایجاد یک محیط پر رمز و راز برای طراحی می شود.

باید به این نکته توجه کنید که دوست دارید فرزند شما در چه محیطی رشد کند؟ آیا کودک شما به تم های کارتونی علاقه مند است یا به ورزش فوتبال علاقه نشان می دهد؟ شناخت علایق کودک باعث می شود تا شما بتوانید یک اتاق رویایی برای وی طراحی کنید.

از طرح های ساده و مینیمال کمک بگیرید، طراح های ساده که دارای تصاویر ستاره یا ماه رو دیوار هستند برای اتاق کودک مناسب است. شما می توانید برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک از زمینه ی آبی روشن استفاده کنید.

با نصب و اضافه کردن چند طناب و گیره رنگی شما می توانید حس خلاقیت خود را به اوج برسانید، اضافه کردن چند قاب خالی رنگی در اندازه مختلف به دیوار اتاق کودک باعث ایجاد زیبایی می شود و کودک می تواند هر بار یک نقاشی یا کاردستی را در آن ها بچسباند.

با انجام یک نقاشی ساده بر روی کمد دیواری می توانید کمد را به یک شکل زیبا تبدیل کنید. این خلاقیت بدون اشغال فضای اضافه باعث زیباتر شدن دکوراسیون اتاق کودک می شود.

ایجاد یک فضای شخصی کوچک برای فرزند دلبندتان رضایت بخش خواهید بود چرا که کودکان عاشق فضاهای کوچک هستند. ایجاد این امر نیاز به فضای بزرگی ندارد و برای محیط های کوچک نیز قابل انجام است.

برای این که بتوانید دکوراسیون اتاق کودک را به اوج برسانید می توانید با اضافه کردن یک تاب کوچک کودک را تشویق به تاب بازی کنید. در این صورت زمانی که کودک نیاز به بازی پیدا کرد می تواند از آن استفاده کند.

مدل جدید دکوراسیون اتاق کودک

توجه کردن به طراحی سقف اتاق

شاید تا به اینجای کار بیشتر موارد توضیح داده شده در مورد طراحی دیوار و فرش بوده است و کمتر به طراحی سقف پرداخته شده است اما باید توجه داشته باشید که سقف نیز می تواند باعث زیبایی بیشتر در طراحی دکوراسیون اتاق کودک شود. از وسایل تزئینی درخشان با زمینه های تاریک می توانید برای زیبایی هر چه بیشتر سقف ها نیز استفاده کنید. استفاده از طرح های ماه و ستاره که به مانند آسمان می باشد توصیه شده است. این کار باعث می شود تا کودک در هنگام خواب از تماشای آن لذت ببرد و با آرامش بخوابد.

قرار دادن چراغ خواب در اتاق کودک

همانطور که می دانید سیاهی و تاریکی بیش از حد ممکن است باعث ایجاد ترس در کودکان شود، پس بهتر است در هنگام خواب یک چراغ خواب زیبا در اتاق خواب کودک قرار داد. این کار علاوه بر این که از ترس کودک جلوگیری می کند باعث زیبایی اتاق وی می شود.

دکوراسیون اتاق کودک ایرانی

نظر کودک را بپرسید

یکی از توصیه روانشناسان برای کنترل بهتر کودکان نظرخواهی از آنهاست. در واقع زمانی که می‌خواهید اتاق کودک و وسایل آن را مهیا کنید، حتماً از کودک‌تان نظرخواهی کنید چرا که راحت بودن کودک اولین شرطی است که باید رعایت کنید. ممکن است برای اتاق خواب و دکوراسیون اتاق کودک وسایلی را در نظر بگیرید اما کودک به هر دلیل از آن خوشش نیاید.

اینکه به کودک قدرت انتخاب را از همان ابتدا بدهید، بسیار می‌تواند در رشد شخصیتش تأثیرگذار باشد. لذا توصیه می‌کنیم حتی برای انتخاب کوچک‌ترین وسایلی که قصد تهیه‌ی آن را دارید از کودک‌تان نظرخواهی کنید. البته این موضوع به این معنا نیست که هر چه کودک تصمیم گرفت باید آن را اجرا کنید اما ماهیت نظرخواهی بسیار مناسب خواهد بود.

نکته پایانی

شما با رعایت کردن نکات گفته شده در بالا می توانید یک طراحی شیک برای اتاق کودک خود داشته باشید. طراحی دکوراسیون اتاق کودک دارای استانداردهای خاص می باشد که توجه به هر نکته باعث می شود تا به استانداردهای طراحی نزدیک تر شده و بتوانید با خلاقیت خود یک محیط پویا و پر زرق و برق برای کودک خود طراحی کنید. خیلی از والدین برای طراحی دکوراسیون اتاق فرزند خود حاضرند هزینه های زیادی را متقبل شوند، چرا که دیدن شادی و رضایت فرزند از تمامی موارد برای آنها مهم تر می باشد. امید است که با رعایت کردن نکات بالا و به کارگیری خلاقیت خود بتوانید یک محیط پویا و شاد متناسب با روحیه فرزند خود طراحی کنید.

از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب را تا انتها خواندید صمیمانه متشکریم، امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب شما عزیزان را راهنمایی کنیم. لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما درمیان بگذارید تا بتوانیم در ادامه راه از آنها بهره بگیریم. از اینکه لطف می کنید و این مطلب را به اشتراک می گذارید بی نهایت سپاس گذاریم.علی رضا سلطانی علی رضا سلطانی

مدیر سئو وبسایت بازار مبل ملایربرای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

هنوز نظری ثبت نشده است !