راهنمای خرید مبل کلاسیک

راهنمای خرید مبل کلاسیک

در این مطلب قصد داریم شما را با معیار ها و استاندارد ها ونکاتی که قبل از خرید مبل کلاسیک باید رعایت کنید آشنا کنیم،امروزه استفاده از مبلمان در خانه‌ها به یک امری بی‌بدیل تبدیل‌شده است و مبلمان عضو جدانشدنی خانه‌های امروزی هستند و افراد برای دکوراسیون بی‌نظیر منازل خود با توجه به بودجه و توان مالی که دارند و همچنین سلیقه‌شان و سبکی که متمایل‌اند خریداری کنند اقدام به خرید مبلمان می‌کنند. یکی از انواع مبلمان موجود در بازار که طرفداران بسیار زیادی را به سمت خود سوق داده مبل‌های کلاسیک هستند؛ و دلیل این امر این است که این مبلمان کلاسیک دارای ظاهری زیبا و چشمگیری هستند و باعث می‌شود که دکوراسیون منحصربه‌فردی را در منازل شما به وجود آورند و همگان را مات و مبهوت خود کند.

از اولین تولیدکنندگان مبل‌های کلاسیک کشورهای قاره اروپا بودند که از اصلی‌ترین تولیدکنندگان آن می‌توان به کشور ایتالیا اشاره کرد و کم‌کم رفته تولید این نوع مبلمان بعد از کشورهای اروپایی در کشورهای آسیایی رواج یافت.

برای خرید مبلمان تنها با انتخاب نوع ان کار تمام نمی‌شود و برای اینکه شما بتوانید بهترین نوع مبلمان کلاسیک را خریداری کنید باید یک سری معیارها و استانداردها و نکات را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین ان ها را خریداری کنید و با قرار دادن ان ها در منازل خود اوج لذت را ببرید به همین منظور ما قصد داریم این معیارها و استانداردها و نکات را یکی‌یکی بررسی کنیم.

مبلمان کلاسیک دارای ویژگی‌های ظاهری بارزی هستند که ان را از سایر انواع مبلمان موجود در بازار متمایز ساخته است که از این ویژگی‌ها می‌توان به ظاهری که با نقوش و منبت‌کاری‌های مخصوص آراسته شده است اشاره کرد که باعث ایجاد وجه تمایز با مبل‌های استیل و راحتی شده است. البته خیلی از مردم این‌گونه تصور می‌کنند که وجه تمایزی وجود ندارد که این باور غلط است و بااینکه این مبلمان باوجود یکسری شباهت‌های کلی که باهم دارند اما تفاوت‌هایی هم باهم دارند که با شناختن ان ها می‌توانید این دو نوع را از یکدیگر تفکیک کنید. ازاین‌رو در زیر تفاوت بین مبلمان کلاسیک و استیل ذکر شده است.

تفاوت مبل استیل با مبل کلاسیک

یکی از وجه تمایز که بین مبلمان کلاسیک و استیل هست این است که در مبلمان استیل منبت‌کاری‌های زیادی به‌کاررفته و به همین دلیل چوب زیادی در ساخت ان به‌کاررفته از همین رو وزن سنگین‌تری دارند و قیمت ان ها هم به طبع گران‌تر است اما در مقابل مبل‌های کلاسیک ظاهری بسیار ظریف‌تری نسبت به مبل‌های استیل دارند و منبت‌کاری‌های ظریف‌تر و کم‌تری هم در ساخت ان به‌کاررفته و به همین دلیل چوب کمتری هم در ساخت ان ها به‌کاررفته است و برای همین بعضی از مردم ان ها را با نام مبلمان نیمه استیل می‌شناسند.

                                                    خرید مبل کلاسیکخرید مبل کلاسیک

انواع چوب مورد استفاده در ساخت مبلمان کلاسیک

در ساخت مبلمان کلاسیک از چوب‌های مختلفی استفاده می‌شود ولی باید بدانید هر چه چوب تیره‌تر باشد از دوام و کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود و برای شما عمر زیادی می‌کنند و به طبع قیمت بالاتری را هم دارا هستند پس یادتان باشد که اولین نکته‌ای که در هنگام خرید مبل کلاسیک باید رعایت کنید نوع چوب به‌کاررفته در ساخت ان است.

                                                               خرید مبل کلاسیگ

طراحی و منبت‌کاری‌های مبل در هنگام خرید

در خرید مبل کلاسیک باید بدانید که هر چه روی این مبلمان نقوش و منبت‌کاری بیشتر و ظریف‌تر کارشده باشد به طبع از قیمت بالاتری هم برخوردار است. مکمل تمام این منبت‌کاری‌های بی‌نظیر تشکچه‌ها و پارچه‌های روکش جذابی هستند که در ساخت مبلمان کلاسیک به کار می‌رود.

 

                                                              خرید مبل کلاسیک

مبل‌های کلاسیک دارای طول عمر زیادی هستند به‌شرط آنکه مواد اولیه‌ی به‌کاربرده شده در ساخت آن مرغوب و باکیفیت باشد. هر چه مواد اولیه به‌کاررفته در ساخت مبل باکیفیت‌تر و دارای مرغوبیت بیشتر باشد این دوام و طول عمر هم بیشتر خواهد شد پس در هنگام خرید این نوع مبلمان به مواد اولیه‌ی به‌کاررفته در آن حتماً توجه کنید. شاید همین طول عمر بالای مبلمان کلاسیک با مواد اولیه‌ی باکیفیت و مرغوب‌تر سبب شود تا هزینه‌ی زیادی صرف خرید ان کنید ولی در عوض شما می‌توانید تنها با یک‌بار هزینه کردن بدون آنکه مبلمان کلاسیکتان به حالت فرسوده دربیاید از آن تا سالیان سال استفاده کنید و از ظاهر زیبای ان اوج لذت خود را ببرید و دیگر هرگز افسوس فرسوده شدن ان را نخورید.

این کیفیت و دوام بالا هرگز تحقق نمی‌یابد مگر آنکه چوبی که در ساخت کلاف مبل به‌کاررفته از نوع باکیفیت و مرغوب ان باشد و همین امر سبب عمر طولانی این مبلمان می‌شود و درست است که شاید برایتان گران‌تر دربیاید اما در عوض هزینه‌های مجدد خرید مبل کلاسیک و اعصاب خوردی آن، این تفاوت قیمت کاملاً منطقی و قابل‌چشم‌پوشی است.

                                                             خرید مبل کلاسیک از ملایر

هزینه خرید مبل کلاسیک

مبل‌های کلاسیک دارای بازه متفاوتی از قیمت‌ها هستند و این تفاوت قیمت ناشی از مواد اولیه‌ای است که در ساخت ان ها به‌کاررفته است. قیمت مبل‌های کلاسیک نسبت به مبل‌های راحتی گران‌تر هستند ولی نسبت به مبل‌های استیل ارزان‌تر هستند و این کاملاً طبیعی است. ممکن است شما بارها و بارها واژه‌ی کلاف مبل را از زبان فروشندگان مبل شنیده باشید که ان ها می‌گویند تفاوت قیمت مبلمان به خاطر کلاف آن‌هاست ولی دقیقاً ندانید منظور از کلاف مبل چیست. منظور از کلاف مبل همان اسکلت یا چهارچوب مبل است که از جنس چوب بوده و ممکن است از چوب‌های مختلفی در ساخت ان استفاده شود که پرکاربردترین ان ها در بازار مبلمان امروزی چوب‌های درخت گردو، بلوط، راش و نراد است که استفاده از هرکدام از این نوع چوب‌ها سبب تفاوت قیمت مبلمان می‌شود.

همچنین در ساخت مبل‌های کلاسیک از یکسری روکش‌های طبیعی و یا چوب ماسیو هم می‌توانند استفاده کنند برای هم مواظب باشید مبلی که خریداری می‌کنید از روکش‌های ملامینه و ام دی اف در ساخت کلاف ان ها استفاده نشده باشد. برخی از تولیدکنندگان سودجو برای ان که هزینه تمام‌شده برای ساخت مبل را کاهش دهند و سود به جیب خود بزنند به‌جای استفاده از چوب‌های باکیفیت در ساخت کلاف از چوب سفید و یا چوب کاج استفاده می‌کنند که این نوع چوب‌ها دوام و کارایی و مرغوبیت چوب‌هایی که قبلاً نام بردیم را ندارند ازاین‌رو طول عمر کمتری هم خواهند داشت و مهم‌تر از آن اینکه زیبایی مبلی که با چوب‌های مرغوب ساخته می‌شوند را هم ندارند پس حواستان به امر بسیار مهم حتماً باشد.

در هنگام خرید توجه کنید که کلاف به‌کاررفته در ساخت ان دوبل هست یا نه. کلاف دوبل یعنی دو چوب که به‌هم‌پیوسته شده‌اند که باعث می‌شود طول عمر مبل بیشتر شود که بهترین نوع کلاف همین کلاف دوبل است و در حقیقت کلاف دوبل عمر بالای مبل را تضمین می‌کند. همچنین اگر که تمام قطعات کلاف مبل از یک جنس ساخته‌شده باشد مقاومت یکسانی نیز خواهد داشت. حتماً به پایه‌های مبل توجه نمایید و آن‌ها را با جنس بدنه مبل تطبیق دهید تا مشخص شود که به‌طور یک‌تکه و متصل با بدنه ساخته‌شده یا آن را به‌صورت جداگانه و بعداً به بدنه متصل کرده‌اند زیرا این نکته خیلی مهم است.

از دیگر معیارهایی که در هنگام خرید مبل کلاسیک باید رعایت کنید این است که نقاط اتصال را چک کنید. برای سنجیدن این معیار کافی است که بر روی مبل بنشینید و بلند شوید و اگر صدایی به گوشتان نخورد یعنی از کیفیت بالایی برخوردار است اما اگر از مبل صدای جیرجیر شنیدید دو احتمال وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که قطعات اتصالی مبل دارای مشکل است و به‌خوبی اتصالات انجام‌نشده یا اینکه پایه‌های مبل تراز نباشند. درصورتی‌که مشکل از اتصالات باشد به شما توصیه می‌کنم که از خرید ان صرفه نظر کنید؛ اما اگر مشکل از پایه‌ها باشد می‌توان از فروشنده یا تولیدکننده بخواهید که پایه‌های مبل شما را با استفاده از کنترل کیفیت شیشه تراز کند به صورتی که مبل بر روی شیشه‌ی تراز قرارگرفته و کالیبره می‌شود درصورتی‌که هر پایه، بالا یا پایین باشد آن را با دستگاه سنگ کوتاه می‌کنند. درنتیجه دیگر مبل صدا نداده و تکان نمی‌خورد؛ و این را هم باید بدانید که کنترل کیفیت شیشه در کارهای کارگاهی استفاده نمی‌شود و شرکت‌های بزرگی که دارای سالن کنترل کیفیت هستند از این وسیله استفاده می‌کنند به همین منظور اگر فروشنده توانست این کار را برای شما انجام دهد که هیچ ولی اگر نتوانست از خرید ان صرف‌نظر کنید.

همچنین سعی کنید این موضوع را بررسی کنید که پایه‌های مبل باهم تراز باشند زیرا در صورت تراز نبودن مبل لق می‌زند و همین‌طور هم انحنای پایه‌ها آن‌قدر زیاد نباشد که اگر فردی با وزن سنگین روی ان نشست یا حتی اگر تعداد افراد زیادی روی ان نشستند بتواند تحمل کند و آسیب نبیند یعنی اینکه تحمل فشار زیاد را داشته باشد.

                                                              خرید مبل کلاسیک با کیفیت

رنگ مبلمان کلاسیک

رنگی که از آن برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود بسیار حائز اهمیت است. رنگ پوششی و رنگ براق دو نوع رنگ هستند که برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود. استفاده از رنگ براق در رنگ‌آمیزی مبل سبب می‌شود که شما بتوانید به‌خوبی سطح چوب را ببینید و اگر خرابی، ترک‌خوردگی، قارچ خوردگی، پوسیدگی، یا حتی مشکلی در نوع چوب به‌کاررفته در ساخت کلاف و یا اگر در اتصالات آن‌ها مشکلی باشد به‌خوبی ببینید و از خرید ان صرفه نظر کنید. برعکس رنگ براق، رنگ پوششی کاملاً روی چوب را پوشش می‌دهند به‌نحوی‌که تشخیص جنس و کیفیت برای تولیدکننده‌ها هم کار سختی است چه برسد به شما. در کنار این‌ها مبلی مناسب‌تر است که به‌صورت یکدست رنگ‌آمیزی شده باشد. رنگ‌آمیزی یکنواخت و یکدست زیبایی مبل‌ها را بیشتر می‌کند. در ساخت مبل‌های کلاسیک معمولاً از رنگ‌های قهوه‌ای و کرمی استفاده می‌کنند و خطوطی که ظاهر مبل را می‌سازد ساده و متقارن است.

مبل‌های کلاسیک موجود در بازار معمولاً به رنگ‌های سفید صدفی، طلایی و در بعضی از موارد با ورق طلا نیز تولید می‌شوند. بدون شک تنها عامل زیبایی مبلمان کلاسیک که می‌تواند به آن منبت‌کاری‌های منحصربه‌فرد جان بخشد پارچه و رنگ به‌کاربرده شده در ساخت ان است؛ که انتخاب پارچه بستگی به سلیقه شما دارد اما رنگ چوب مبلمان بستگی به استادکاری دارد که وظیفه رنگ‌آمیزی ان را بر عهده دارد. باید بدانید هرچقدر این کار باظرافت و دقت بیشتری انجام شود به طبع هزینه بالاتری هم باید بپردازید ولی حتماً در خصوص این کار اصلاً خساست انجام ندهید زیرا تنها با یک شره کوچک رنگ، نمای کلی مبل شما از بین می‌رود تنها شره رنگ نیست بلکه کیفیت رنگ به‌کاربرده شده هم بسیار مهم است. رنگ‌کاری زمانی معنا می‌دهد که گل‌های تاج بسیار زیبا و منحصربه‌فرد و با دقت و ظرافت خاصی رنگ‌آمیزی شود و این کار سبب می‌شود که نمای مبل شما چشمان همگان را به خود جلب کند.

                                                             خرید مبل کلاسیک با کیفیت

نکاتی در مورد روکش و پارچه مبلمان کلاسیک

انتخاب پارچه برای روکش مبل‌های کلاسیک از جمله انتخاب‌هایی است که باید در ان استانداردهایی رعایت شود به این دلیل که پارچه‌ای که شما انتخاب می‌کنید هم باید دارای زیبایی منحصربه‌فردی باشد و هم باید از دوام، ضخامت و مقاومت بالایی برخوردار باشد تا برای مدت طولانی بتوانید از آن استفاده کنید. ازآنجاکه اکثر پارچه‌هایی که در بازار موجود است پارچه‌های چینی و ترک هستند و اگر می‌خواهید که محصولی تضمینی بخرید از تولیدکننده بخواهید که از پارچه ترک برای روکش مبلمان شما استفاده کند.

ناگفته نماند که به سبب آنکه اکثر پارچه‌های موجود در بازار چینی و ترک هستند به شما پیشنهاد دادیم که از پارچه ترک استفاده کنید درصورتی‌که پارچه‌های داخلی کشورمان از کیفیت بالاتری نسبت به سایر پارچه‌ها برخوردارند که یکی از محبوب‌ترین ان ها در بین مردم پارچه‌های یزدی است که شما با استفاده از پارچه‌های ساخت داخل در مبلمان تان هم از تولید ملی حمایت کرده‌اید و هم پارچه‌ی باکیفیت و تضمین‌شده‌ای را خریداری کرده‌اید. همچنین پارچه‌های دیگری در بازار موجود است که اگر بخواهید می‌توانید از آن به‌عنوان روکش مبلمان تان استفاده کنید که شامل پارچه‌های مخمل، شانل، سلطنتی و نانو میکرو هستند.

اگر در مبلمان مورد نظر شما از پارچه‌ی مخمل استفاده‌شده بود به‌راحتی می‌توانید متوجه کیفیت این پارچه شوید. پارچه‌های مخمل بر روی سطح خود پرزهایی دارند که اگر بر روی ان ها دست بکشید اگر جنس پارچه مرغوب باشد پارچه به حالت اولیه خود برمی‌گردد ولی اگر آشفته شدند نشان از بی‌کیفیتی جنس پارچه مخمل به‌کاررفته است.

همچنین اگر در مبل شما از پارچه‌هایی که پرزدار هستند استفاده‌شده بازهم به‌راحتی می‌توانید با استفاده از ناخن خود امتحان کنید که آیا جنس پارچه مرغوب است یا خیر بدین‌صورت که ناخن خود را روی ان بکشید و اگر دیدید که به‌راحتی تاروپود ان از هم جدا شد یعنی اینکه خیلی زود دفرمه می‌شود و پارچه‌ی آن دیگر زیبایی اولیه را نخواهد داشت که در اصطلاح عامیانه می‌گویند پارچه مبل کچل شده است.

یادتان باشد که برای روکش مبل‌های کلاسیک از پارچه‌هایی که کش می‌آیند به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید زیرا این پارچه‌ها نمی‌توانند گزینه مناسبی برای این مبل‌ها باشند و همچنین رنگ پارچه‌ها را طوری انتخاب کنید که با تم کلی منزل و دکوراسیون شما همخوانی داشته باشد.

ازجمله موارد دیگری که باید به آن دقت کنید نحوه دوختن مبل و روکش است که بسیار هم مهم است. بهتر است یک دوخت خیلی تمیز روی پارچه‌ها زده‌شده باشند و پارچه‌ها در قسمت‌های مختلف کم‌وزیاد نباشد و دچار سوراخ و بیرون‌زدگی و یا پارگی نباشد و در حال دررفتن نباشد.

باز هم تکرار می‌کنم که به قسمت‌های دوخته‌شده مبل توجه ویژه‌ای نمایید درصورتی‌که سوراخ‌های ایجادشده در این نقاط غیرطبیعی و بیش‌ازحد باشد به حدی که اصطلاحاٌ پارچه از این نقاط در حال دررفتن باشد پارچه استفاده‌شده نامرغوب است.

به خاطر داشته باشید هر چه طرح‌های خیلی ریز و پیچیده و نقش‌های ظریف روی بدنه و پایه و تاج مبل کار شود و ظرافت‌کاری‌ها بیشتری به‌کاربرده شود و هنر دست بیشتری در منبت‌کاری و کنده‌کاری این مبل‌ها استفاده‌شده باشد به طبع قیمت‌ این مبلمان بالاتر خواهد بود.

حتماً قبل از خرید مبل کلاسیک خود را نهایی کنید همه‌ی قسمت‌های آن را موردبررسی قرار دهید بدین‌صورت که در هیچ قسمت ان شکستگی و ترکی وجود نداشته باشد زیرا که در صورت وجود شکستگی و ترک نشان می‌دهد که در هنگام کنده‌کاری و منبت‌کاری روی مبل، چوب ان طاقت نیاورده و نشان از نامرغوب بودن چوب استفاده‌شده در ساخت کلاف آن بوده است.

یادتان باشد که در هنگام خرید ببینید از چوب خشک در ساخت کلاف استفاده‌شده است یا چوب خیس؛ که تشخیص این موضوع بسیار راحت است و شما می‌توانید با فشار دادن دسته‌های مبل به سمت بیرون این موضوع را متوجه شوید. اگر صدای جیرجیر به گوشتان خورد بفهمید که از چوب خیس در ساخت کلاف ان استفاده کردند و همین امر موجب می‌شود که امکان شکستگی و افتادگی مبل بسیار بالاتر ‌رود. حتی اگر این نوع مبلمان از رنج قیمت میانگین مبل‌های کلاسیک موجود در بازار ارزان‌تر هم بود باز از خرید ان صرفه نظر کنید.

                                                                 خرید مبل کلاسیک زیبا

بهترین فوم و اسفنج برای مبل

همین‌طور از معیارهایی دیگر که باید در هنگام خرید مبل کلاسیک در نظر بگیرید فوم و اسفنج به‌کاربرده شده در ساخت مبل است. به‌طورمعمول از فوم‌های گرم و سرد و یا اسفنج‌های 30 یا 35 کیلویی استفاده می‌شود؛ اما بهترین نوع نشیمن برای مبلمان کلاسیک فوم‌های سرد می‌باشند زیرا که هم کیفیت بالایی دارند و هم دیرتر دفرمه می‌شوند.

برای شناسایی اینکه متوجه شوید که فوم به‌کاربرده شده سرد است یا گرم کافی است یک فشار کوچک با دست روی نشیمنگاه مبل وارد کنید اگر سریع و بدون تأخیر به حالت اولیه برگشت یعنی فوم به‌کاربرده شده فوم سرد است و نشان از این است که کیفیت و دوام بالایی دارد ولی اگر این کار را انجام دادید و مشاهده کردید که با تأخیر به حالت اولیه برگشت یعنی فوم به‌کاربرده شده فوم گرم است و نشان از این است که کیفیت و دوام بالایی هم ندارد.

اما اگر به‌جای فوم از اسفنج استفاده شود بهتر است که از اسفنج‌های 30 یا 35 کیلویی استفاده شود زیرا این نوع اسفنج‌ها هم سفت هستند و هم‌وزن زیادی دارند و دیر تغییر شکل می‌دهند و به‌راحتی می‌توانید آن را بشویید.

بهتر است امکان جداسازی بخش‌های مختلف مبل اعم از فوم، کلاف و… از یکدیگر وجود داشته باشد تا در زمان بروز خرابی، جدا کردن و تعویض آن به‌راحتی صورت گیرد.

                                                                  خرید مبل کلاسیک با طرح های مختلف

مبل راحتی کلاسیک

در آخر لازم است که بگویم اگر هزینه‌ ی خرید مبل کلاسیک برای شما سنگین است و می‌خواهید مبلمانی را تهیه کنید که سبکی میانه باشد یعنی نه اینکه از چوب‌های منبت‌کاری شده در ساخت ان استفاده کنند و نه اینکه تمام ان پارچه باشد به شما پیشنهاد می‌کنم که مبل‌های راحتی کلاسیک را تهیه کنید این‌گونه مبلمان قیمت مناسب‌تری نسبت به مبلمان کلاسیک دارند.

 

                                                                  خرید مبل کلاسیک ارزان

 

 

از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب را تا انتها خواندید صمیمانه متشکریم، امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب شما عزیزان را راهنمایی کنیم. لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما درمیان بگذارید تا بتوانیم در ادامه راه از آنها بهره بگیریم. از اینکه لطف می کنید و این مطلب را به اشتراک می گذارید بی نهایت سپاس گذاریم.حسین حسینی حسین حسینی

مدیر اسبق سئو و تولید محتوا وبسایت بازار مبل ملایربرای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

علی رضا

مقاله ای که دباره مبل کلاسیک نوشته اید بسیار خوب و مفید بود ممنون

برای پاسخ باید وارد شوید

مدیر سایتAdmin
ممنون از پیگیری شما