جشنواره مبل ملایر

جشنواره مبل ملایر

جشنواره ملایر

جشنواره مبل ملایر، جشنواره ای است که بعد از فروردین سال ۱۳۹۶ که ملایر لقب پایتخت ملی مبل و منبت را به خود اختصاص داد، هر ساله در اواسط فصل تابستان در شهرستان ملایر برگزار می شود. در جشنواره مبل ملایر، مسئولین شهر می کوشند تا بتوانند این هنر بومی مردمان این شهر را به همگان معرفی کنند. از جمله اقداماتی که در ایام جشنواره مبل ملایر رخ میدهد می توان به فروش ویژه ( همراه با تخفیف ) و برگزاری مراسم های جشن در اقصی نقاط شهر اشاره کرد. جشنواره مبل ملایر دقیقا بهترین زمانی است که شما می توانید به شهر ملایر سفر کرده و مبلمانی را که دوست دارید با بهترین و منصفانه ترین قیمت ( به دلیل مرکزیت تولید مبل در شهر ملایر ) و توام با  بهترین کیفیت را خریداری کنید. پس هرگز این فرصت استثنایی را از دست ندهید.

ملایر شهری تاریخی در غرب ایران است و در ۳۸۶ کیلومتری غرب پایتخت و در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان واقع شده‌است. این شهر از نظر جمعیت دومین شهر بزرگ استان همدان به‌ شمار می‌آید. مردم ملایر به زبان فارسی و گویش ملایری تکلم می‌کنند.

                                 جشنواره مبل و منبت ملایر

از جمله آثار دیدنی در ملایر می‌توان به پارک سیفیه، یخچال میرفتاح، شهر زیرزمینی سامن دوره اشکانیان، پروژه مینی ورد ملایر، بام ملایر و دریاچه کوثر اشاره کرد.

ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل است. وجود روستاها و زمین‌های وسیع کشاورزی و باغ‌های حاصل خیز انگور و فاصله کمتر از ۱۵۰ کیلومتر با سه مرکز استان و قرارگیری بر سر راه‌های مواصلاتی اصلی، همچنین گستردگی صنعت مبل و منبت در توسعه ملایر مؤثر بوده‌است.

صنایع و کارخانه‌های فعال در ملایر در زمینه صنایع چوب و مبلمان می‌باشد. از ره‌آوردهای ملایر می‌توان به فرش، خشکبار و عسل اشاره کرد.

در حال حاضر ملایر بزرگترین تولیدکننده مبل در ایران و بزرگترین صادرکننده مبل و منسوجات چوبی به کشورهای حوزه اوراسیا، عراق، غنا، تعدادی از کشورهای عربی و... می‌باشد.

ملایر داری یک ثبت ملی و یک ثبت جهانی است. این شهر به عنوان شهر ملی مبل و منبت در لیست شهرهای صنایع‌دستی کشور ثبت شده‌است. همچنین انگور ملایر به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان در سازمان فائو و ملایر به عنوان شهر جهانی انگور به ثبت رسیده‌است.

هزاران هنرمند خوش ذوق ملایری که خلاقیت و ذوق هنری آنها بسیار خلاقانه بر روی چوب نقش می بندد، حالا در تدارک برپایی جشنواره مبل ملایر هستند که به یمن ملی شدن هنرشان می خواهند آن را به رخ جهانیان بکشند و به قدر و قیمت هنر خود ببالند.

به واسطه توانمندی دستان هنرمندان ملایری بود که در تاریخ 29 فروردین سال 1396  با دستور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت در فهرست شهرهای ملی صنایع دستی ایران به ثبت رسید و حالا با برپایی جشنواره مبل  ملایر، مردمان با فرهنگ و هنردوستش می خواهند این هنر اصیل و ارزشمند ایران زمین را به همه هموطنان خود معرفی کنند و بگویند ملایر تنها قطب تولید مبل و منبت با کیفیت و با قیمت مناسب است.

جشنواره مبل و منبت - ملایر

شهری که سالانه بیش از 60 تا 70 هزار سرویس مبلمان منبت را تولید و به اقصی نقاط کشور و سایر نقاط دنیا صادر می کند، صاحب سبک و برند است و به خود می بالد که بزرگترین مبل منبت خاورمیانه و نخستین مبل منبتی سه بعدی جهان را با هنرنمایی 15 هنرمند خلاق طی چهار سال تولید کرده است به همین دلیل برگزاری جشنواره مبل ملایر فرصت مناسبی برای معرفی توانمندی های منبت کاران ملایری به تمام نقاط کشور است.

حدود 85 هزار دست مبلمان در کشور تولید می شود که 65 درصد آن متعلق به ملایر است. ملایر پایتخت مبل و منبت ایران زمین که 20 تا 25 هزار تن از هنرمندان خوش فکر آن در حال هنرنمایی در صنعت مبل و منبت هستند، نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال و تولید دارند که در رشد و پویایی و پیشرفت کشور اثرگذار است.

جالب است که بدانید در شهرستان ملایر حدود 5 هزار کارگاه و بیش از 500 نمایشگاه مبل و منبت وجود دارد. همچنین نیز  این شهرستان دارای یک شهرک تخصصی مبل و منبت است که بزرگترین بازار تولید و فروش مبل در کشور می باشد که انواع مبلمان در آن عرضه می شود.

در۳۰ روستای ملایر کارگاه های مبل و منبت فعال است و در برخی از این روستاها هیچ جوانی بیکار نیست و همچنین جذب بیش از 70 هزار نفر گردشگر طی برگزاری دو دوره جشنواره مبل ملایر در ملایر همگی از محاسن ملی شدن صنعت مبل و منبت ملایر می باشد.

مبل و منبت ملایر حالا با پخش تیزرهای تبلیغاتی از شبکه های مختلف رسانه ملی بر کنج هر خانه ایرانی نشسته و هر ایرانی با سلیقه و خوش ذوق را به سومین جشنواره مبل ملایر، شهر ملی مبل و منبت فرا می خواند، شهری که مهد فرهنگ و هنر است و فرش قرمز خود را زیر پای خریداران و علاقه مندان به این هنر فاخر پهن کرده است.

از مهمترین اهداف جشنواره مبل ملایر می توان به جذب سرمایه گذار، معرفی پتانسیل های حوزه مبل ومنبت و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای جذب گردشگران و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری اشاره کرد.

همچنین از مهمترین برنامه هایی که در ایام جشنواره مبل ملایر برگزار می شود می توان به برپایی نمایشگاه های عرضه مبل ومنبت، جشن های مردمی در بوستان سیفیه ملایر و شهر جوکار و روستای دهنو آورزمان و اجرای موسیقی های سنتی و محلی اشاره کرد.

نخستین جشنواره مبل ملایر در بازه ی زمانی 15 تا 25 شهریور سال 1396 در شهرستان ملایر برگزار شد.

جشنواره مبل و منبت ملایر - مبل برتر

از جمله کار هایی که در نخستین جشنواره مبل و منبت ملایر برگزار شد می توان پرواز پاراگلایدرها، پرواز بادبادک ها و آتش بازی در بام ملایر، هنرنمایی هواپیمای تک موتوره، حرکت کارناوال مبل و منبت همراه با رژه موتورسواران، خودروهای کلاسیک و اسب های اصیل، اجرای نمایش های خیابانی و خوشامدگویی با لباس های محلی را از جمله برنامه های فاخر و جذاب در جشن مردمی این جشنواره برشمرد.

 دومین جشنوار مبل و منبت ملایر در بازه ی زمانی ۳۱ مرداد تا ۸ شهریور سال 1397 در شهرستان ملایر برگزار شد. مراسم افتتاحیه دومین جشنواره مبل و منبت ملایر در محل پارک و دریاچه کوثر این شهر با حضور قشرهای مختلف مردم،هنرمندان و تلاشگران هنر صنعت مبل و منبت در فضایی شاد و مفرح و با پخش مستقیم از برنامه شب فیروزه ای برگزار شد.

 قرار بر این است که سومین جشنواره مبل و منبت ملاير در بازه ی زمانی 21 مرداد تا 1 شهریور سال 1398 به همت بازار مبل منبت و با همکاری دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی برگزار شود. همچنین قرار است که در ایام جشنواره و به مدت 3 الی 5 روز با حضور مقامات و هنرمندان کشوری، استانی و شهرستانی در محل پارک ملل مراسم مختلف برپا شود.

طی دو جشنواره مبل ملایر که برگزار شده است 400 میلیارد تومان فروش از مبل و منبت حاصل این شهرستان شد. اما با توجه به اینکه برای تأمین مواد اولیه مثل چوب، رویه‌کوبی و پارچه این شهرستان با نوسانات ارز مواجه است به تبع این نوسانات در افزایش قیمت محصولات تولید شده مبل و منبت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

قرار است که پیش از اغاز سومین جشنواره مبل و منبت ملایر، سیما و منظر شهری با توجه به صنعت مبل و منبت و پیشروی در این راستا از 12 المان طبیعی مبل و منبت رونمایی شود.

از دیگر محاسن لقب گرفتن ملایر به عنوان پایتخت مبل و منبت ایران می توان به پذیرش دانشجو رشته مهندسی صنایع مبلمان در مهر سال 1398 و همچنین  ایجاد پژوهشکده و مرکز علمی و پیشرفته چوب و مبلمان می باشد که طبق گفته های رئیس دانشگاه ملایر از اتفاق های بسیار سودمندی است که قرار است رقم بخورد و به عنوان بازوی محرک علمی همگام با صنعت مبل و منبت بوده و بتوانند با یکدیگر همکاری لازم را  داشته باشند.

همچنین با امضای تفاهمنامه بین دانشگاه ازاد ملایر و هیئت مدیره بازار مبل ملایر در راستای توسعه صنعت مبل و منبت شهرستان ملایر طبق گفته های رئیس این دانشگاه از پیش در رشته صنایع چوب قبلا رشته‌های فعالی داشته‌‌ایم و از مهر سال 1398 پنج رشته مرتبط با صنایع چوب از طراحی مبلمان و مبل و منبت را نیز خواهیم داشت و در بحث پژوهش نیز حرکت‌های خوبی شده است. همچنین 400 عنوان پژوهش در قالب پایان‌نامه توسط دانشجویان در این عرصه تدوین شده است. که هدف غایی ما از انجام این کار ها ایجاد رشته‌ای برای توسعه این صنعت و اشتغال مولد خواهد بود و امیدواریم بتوانیم به اهدافمان برسیم.

بازار مبل ملایر

بازار مبل ملایر یکی از بی‌رقیب‌ترین بازارهای فروش صنایع چوبی در کشور به شمار می‌آید که اگر بخواهیم در یک نگاه کلی به تماشای بازار مبل ملایر بپردازیم باید بگویم در رده بی‌رقیب‌ترین بازارهای فروش و هم‌چنین بی‌رقیب‌ترین تولیدکنندگان مبل کشور قرار دارد. اگر می‌خواهید متفاوت‌تر از همیشه به دکوراسیون داخلی منزل و یا حتی محل کار خود بپردازید به شما توصیه می‌کنیم به این بازار بزرگ سری بزنید. خیابان 32 متری یک خیابان عریض و طولانی است که مملو از فروشگاه‌های مبلمان و سرویس‌های چوب است به‌نحوی‌که خیابان‌ها فرعی و یا حتی کوچه‌های منتهی به این خیابان حداقل دارای یک نمایشگاه هستند. امروزه خیابان 32 متری به یکی از بی‌نظیرترین و بی‌رقیب‌ترین بورس‌های فروش مبلمان در کشور شهرت گرفته است به شکلی که بازار مبل تهران را به رقابت دعوت می‌کند و همچنین در زمینه تولید بیش از نیمی از تولیدی کشور را به خود اختصاص داده است. تنوع بی‌نظیر محصولات موجود در این بازار مبل بزرگ می‌طلبد که ساعت‌ها به گشت‌وگذار در این خیابان پرداخت و تنها به تماشای سرویس‌های مبلمان نشست که منبت‌کاران ملایری باظرافتی بی‌نظیر به این چوب‌ها بی‌جان نقش و نگار منحصربه‌فردی داده‌اند. شما می‌توانید انواع مبل مدرن، کلاسیک و سلطنتی را با هر محدوده قیمتی که مدنظر دارید مشاهده کنید و سپس به خرید ان بپردازید. بی‌شک رقابت بسیار زیاد در این بازار و هم‌چنین به دلیل اینکه ملایر خود مرکز تولیدی اصلی مبل کشور است سبب شده است قیمت‌ها بسیار منصفانه و عادلانه تعین شود تا مشتری‌ها در زمان خرید منصرف نشوند و به‌هیچ‌وجه دست‌خالی به منزل خود برنگردند.

جشنواره مبل و منبت - بازار مبل

همه شما بارها در مورد تنوع کالاهای بازار مبل یافت‌آباد شنیده آید. بدون تردید یکی از سرآمدترین بازارها در تهران برای خرید مبل بازار مبل یافت‌آباد است؛ اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از تولیدکنندگان مبل یافت‌آباد در تلاش این هستند که بازار فروش را منحصر به خود کنند ولی فراموش نکنید که بازار مبل ملایر لقب پایتخت مبل و منبت ایران را به خود اختصاص داده است که این امر نشان از تلاش و کوشش منبت‌کاران باغیرت ملایری دارد که سبب شده این بازار مبل را منحصربه‌فرد کند و حماسه ای خلق کنند که فروشندگان مبل در تهران را مات و مبهوت خود کنند ولی باز هم تکرار می کنم همان‌طور که در ابتدا گفته شد فراموش نکنید که عمده مبل‌های ساخته‌شده در ملایر را به‌صورت خام به تهران منتقل می‌کنند و پس از روکش با نام مبل تهران به خریداران عرضه می شود. شک نکنید شاید همان مبلی که شما از بازار مبل تهران خریداری می‌کنید شاید دست‌ساز منبت‌کار باغیرت ملایری باشد. مشتریان بسیاری برای خرید به بازار مبل ملایر مراجعه کرده‌اند و از قیمت منصفانه و حتی نصف قیمت محصولات این بازار مبل نسبت به بازار مبل‌های تهران بیش ‌از اندازه راضی بوده‌اند که خود یکی از مزیت‌های این بازار مبل به شمار می‌آید و دلیل بر این امر است که هر چیز را باید از مرکز تولیدی اصلی ان خرید کرد. باید بگویم در یک مقایسه کلی بازار مبل ملایر با تنوع بسیار بالایی به تولید محصولات می‌پردازد و از سوی دیگر قیمت‌های منصفانه‌ای را برای مشتریان در نظر گرفته است. به سبب اینکه فروشندگان بازار مبل ملایر خود دارای کارگاه‌های تولیدی و همچنین دارای سابقه طولانی در تولید صنایع چوبی هستند که از نیاکان خود به ارث برده‌اند این موضوع سبب شده است محصولات تولیدی باب میل مشتری‌های این بازار باشد. اگر می‌خواهید از مبل‌های به‌روز داخلی با منصفانه‌ترین قیمت‌ها برای دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید توصیه ما به شما بازار مبل ملایر است. اگر قصد دارید که از فروشگاه‌های بازار مبل ملایر دیدن کنید و اطلاعاتی راجع به آن‌ها به دست آورید و همچنین محصولات آن‌ها را ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید و حتی با محصولات بازار مبل‌های تهران مقایسه کنید (ازلحاظ قیمت، کیفیت، زیبایی و ...) قبل از اینکه به شهرستان ملایر سفر کنید به صفحه لیست نمایشگاه‌های سایت بازار مبل ملایر مراجعه کنید.

کلام پایانی ...

شهرستان ملایر در فروردین ماه سال 1396 لقب پایتخت ملی مبل و منبت ایران را به خود اختصاص داد که این نشان از تحکم ان ها بر تولید بیش از 50 درصد از صنایع چوبی کشور است که با تلاش و کوشش و رنج و زحمت منبت کاران ملایری بدست امده است. هر ساله در فصل تابستان جشنی با عنوان جشنواره مبل و منبت ملایر برگزار می شود که در ان مسئولین این حوزه به یمن این لقب به تدارک جشنی می پردازند که فقط و فقط اوازه ی مبل ملایر به گوش همگان برسانند تا بدین وسیله بتوانند برای هنرمندان مشغول در این صنعت درامد زایی کنند و همچنین با جذب گردشگران و استفاده از امکانات شهری توسط ان ها بتوانند کسب درامد کنند. حتی اگر قصد مبل خرید هم ندارید برای یک بار هم شده در ایام جشنواره مبل ملایربه این شهرستان سری بزنید و نمایشگاه و کارگاه های تولیدی را با چشمان خودتان از نزدیک ببینید و با مشاهده کارگری که با ریختن عرق خود برای کسب درامدی حلال برای خانواده خود تلاش می کند توجه کنید؛ من مطمئنم که دست خالی بر نمی گردید. متاسفانه با وجود قیمت مناسب و وجود مدل های متنوع و زیبا اما مردم بازار مبل تهران را به بازار مبل ملایر ترجیح می دهند که این ها فقط از عدم شناخت ان ها از وجود شهری با نام ملایر است و باور کنید همان مبلمانی که در تهران فروخته می شود و شاید شما از ان لذت ببرید و مسحور ان شوید ساخت یک منبت کار ملایری باشد در صورتی که شما می توانستید با مراجعه به ملایر همان مبل را با قیمتی خیلی کمتر از ان چه که در ان جا به فروش می رسد خریداری کنید. پس بیاید با ایجاد کمپینی برای حمایت از منبت کاران ملایری دست به دست هم دهیم و در سومین جشنواره مبل ملایر که تاریخ ان 21 مرداد تا 1 شهریور است حضور به هم رسانید. مطمئن باشید که این حمایت دو سر برد است زیرا هم شما می توانید مبلی با قیمت کمتر را خریداری کنید و هم پول ان به جیب منبت کاری می رود که برای خلق این اثر تلاش کرده است.

از دیگر نکاتی که باید به شما بگویم این است که استفاده از دستگاه های cnc  باعث شده است که خیلی از استاد کار های خبره این صنعت بی کار بشوند. درست است که ساختن مبلمان با استفاده از این دستگاه ها باعث شده تا مبلمان بدون حتی یک خدشه کوچک در ظاهرشان ساخته شوند اما همین خدشه کوچک در کار که حتی به چشم هم نمی ایند که بعضی وقت ها توسط هر منبت کاری از ساده تا خبره ان ممکن است اتفاق بیفتد سبب شده تا خیلی از منبت کار ها حتی استاد کار های خبره ان از کار بی کار شوند و به حرفه ای دیگر روی بیارند. از همین رو از شما تقاضامندم که در هنگام خرید مبلمانی را خریداری کنید که توسط انسان ساخته شده باشند نه دستگاه.

 

 

 

 

 

 

 

 

از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب را تا انتها خواندید صمیمانه متشکریم، امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب شما عزیزان را راهنمایی کنیم. لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما درمیان بگذارید تا بتوانیم در ادامه راه از آنها بهره بگیریم. از اینکه لطف می کنید و این مطلب را به اشتراک می گذارید بی نهایت سپاس گذاریم.حسین حسینی حسین حسینی

مدیر اسبق سئو و تولید محتوا وبسایت بازار مبل ملایربرای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

هنوز نظری ثبت نشده است !