انواع چوب در صنعت مبل

انواع چوب در صنعت مبل

شناسایی چوب مرغوب

انواع چوب برای ساخت مبلمان

انواع بلوط

آلرژی و مسمومیت در هنگام کار با چوب:

چرا مبلمان با چوب راش بخریم؟

 

یکی از مؤلفه‌های انکار نشدنی در صنعت مبل کیفیت چوب استفاده‌شده در مبلمان است و می‌توان گفت یک مبل خوب اگر با چوب خوب ساخته‌شده باشد یک مبل خوب است و الا نه.

مبلمان مناسب می‌تواند حس و حال خانه شما را عوض کند و به فضای اتاق شما رنگ تازه‌ای ببخشد. خرید مبلمان به همین راحتی نیست و شما باید حین انتخاب و خرید مبل موردنظرتان به نکات ریزی دقت کنید تا بعدها از انتخاب خود پشیمان نشوید. یکی از این موارد توجه به نوع چوب ساخته‌شده مبلمان است. مبلمان با انواع چوب ممکن است تولید بشود، چوب سفید، چوب روس، چوب راش، چوب گردو، چوب بلوط، چوب ممرز، چوب افرا، چوب توت.

چوب‌هایی مانند راش، ملچ، چنار، گردو، توت و … از جنگل‌های داخلی تهیه می‌گردند ولی چوب روسی از کشور روسیه که در شمال کشور ایران قرار دارد تهیه می‌گردد. چوب روسی از درخت کاج بوده که در جنگل‌های روسیه بریده می‌شود و بعد به کارخانه برده شده و به ابعاد مختلفی برش داده می‌شود و به‌صورت پالت بسته‌بندی می‌گردد و به کشورهای مختلف صادر می‌شود. موقع قطع درختان در روسیه از اردیبهشت‌ماه شروع می‌شود و تا شهریور ادامه دارد و این بدان علت است که در مابقی سال جنگل‌های روسیه یخبندان است و افراد قادر به کار کردن در جنگل‌ها نیستند.

با توجه به اقلیم ایران گونه‌های زیادی از درخت در کشور ما وجود دارد. همچنین واردکننده‌های چوب تلاش می‌کنند با توجه به نیاز بازار انواع چوب را وارد کنند.

هنگام خرید مبل و وسایل چوبی باید به انواع چوب در ساخت مبلمان و دیگر لوازم توجه بسیار زیادی کرد. کیفیت یک مبل بستگی به نوع چوب و کلاف آن دارد. درصورتی‌که مبل شما از کلافی بی‌کیفیت ساخته‌شده باشد به‌مرورزمان مبل شما خراب می‌شود. همچنین باعث نارضایتی شما از خریدتان می‌شود. به همین دلیل کیفیت چوب به‌کاررفته در مبل بسیار مهم است. کیفیت مبل کاملاً مرتبط با نوع چوب و اسکلت کار یا همان کلاف است. کلاف‌هایی بی‌کیفیت به‌زودی مشکل‌آفرین خواهند شد.

یکی از بهترین مواد اولیه‌ی هنرهای خراطی، منبت‌کاری، معرق و…استفاده می‌شود چوب است که انواع چوب در طبیعت وجود دارد. شکل‌پذیری و فرم‌پذیری بالا، وزن پایین، رنگ و بافت خاص ازجمله ویژگی‌هایی است که چوب آن را دارا هست و باعث شده تا به‌عنوان مواد اولیه در بسیاری از صنایع‌دستی‌ها به‌کاربرده شود. عواملی چون آفات و حشرات، رطوبت و آتش‌سوزی باعث صدمه دیدن چوب می‌شود اما در برخی کارخانه‌ها چوب‌بری از روش‌های متنوعی برای فرآوری و پوشش چوب در برابر حشرات استفاده می‌کنند. روغن‌ها و رنگ‌های ضد آتش ازجمله موادی هستند که انواع چوب را در برابر صدمات مقاوم می‌کند. اقلیم ایران به‌گونه‌ای است که متنوع‌ترین و مختلف‌ترین درخت را داراست.

شناسایی چوب مرغوب

یکی از مهم‌ترین سؤال‌هایی که هنگام خرید یک وسیله چوبی مانند میز پذیرایی چوبی، تابلو چوبی و… برای همه پیش می‌آید، آن است که کدام‌یک از انواع چوب خوب و مرغوب هست.

بررسی نوع چوب:

نوع چوب به‌کاررفته در مبلمان حائز اهمیت است. نوع چوب به‌کاررفته در مبلمان باید از یک نوع باشد (از یک‌گونه چوبی) زیرا مقاومت‌ها و کشش‌های چوب‌ها با یکدیگر متفاوت است ولی می‌توان از چوب‌هایی که دارای مقاومت‌های نزدیک به یکدیگر باشند استفاده نمود با رعایت موارد مربوط به آن‌ها.

گره در چوب:

یکی از مشکلات موجود در چوب گره در آن است. بسته به نوع چوب مصرفی و محل گره مقاومت‌های مربوط به آن‌ها متفاوت است. چوب روسی که در ایران اکثراً برای ساخت مبلمان استفاده می‌شود و معمولاً از چوب درجه ۲ هست دارای گره‌های فراوانی است. درصد گره در این چوب‌ها بسیار بالاست اگر محصولات خریداری‌شده چوب روسی باشد باید به محل گره و بزرگی و کوچکی آن توجه کرد. گره دارای بافتی جداگانه از چوب هست و ممکن است در هنگام حمل‌ونقل یا جابه‌جایی از جای خود خارج شود و زیبایی مبل را به مخاطره بیندازد. بسیاری از مردم گره را به‌عنوان زیبایی چوب می‌شناسند ولی درواقع یک نوع عیب به‌حساب می‌آید. شایان‌ذکر است که اگر از چوب مرغوب روسی و درجه‌یک استفاده شود درصد گره آن پایین هست.

محل گره در چوب:

اگر محل گره در پایه‌های مبلمان و یا هر محصول دیگر چوبی باشد و گره نیز شل باشد پس از مدتی از جای خود خارج می‌شود، چون الیاف گره، از الیاف چوب جدا هست و سطح مقطع چوب را کم می‌کند و باعث شکست پایه‌ی مبلمان می‌شود و همچنین اگر گره در محل اتصال دوپایه (قیدها) که بیشترین فشار عمود بر الیاف را تحمل می‌کند وجود داشته باشد پس از مدتی قید دچار مشکل خواهد شد.

گره در چوب‌های سوزنی‌برگ و پهن‌برگ:

بسته به نوع بزرگی و کوچکی گره در چوب‌های پهن برگان و سوزنی‌برگان مقاومت‌های آن‌ها نیز تغییر می‌کند. وجود گره در چوب پهن برگان مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند زیرا چوب پهن برگان دارای مقاومت‌های کافی برای ساخت مبلمان و انواع محصولات چوبی هست البته به میزان کوچکی و بزرگی گره بستگی دارد زیرا هر چه گره بزرگ‌تر باشد مشکلات به وجود آمده نیز بیش‌تر می‌شود.

در سوزنی‌برگان به علت وجود شاخه‌های فراوان اثر گره در آن بسیار دیده می‌شود. در چوب سوزنی‌برگان نیز کوچکی و بزرگی گره موردبحث قرار می‌گیرد. در مورد چوب سوزنی‌برگان و دارای گره در مسئله‌ی انتخاب محصول ساخته‌شده با آن بسیار دقت شود چون این چوب ازنظر مقاومت ضعیف هست و باید نهایت دقت در انتخاب محصول ساخته‌شده را نمود. در هنگام خرید از این نوع چوب باید دقت فراوان را داشته باشید چراکه به مرغوبیت پهن‌برگ نیست.

بررسی محل اتصال:

در خرید مبل چوبی موردی که حائز اهمیت است بررسی محل اتصال هست. اگر اتصالات مربوط به قطعه‌ی ساخته‌شده به یکدیگر جفت نشده باشد امکان شکست درز محل اتصال به وجود می‌آید در محل اتصال قطعات مبل هیچ‌گونه ترک یا درز بتونه شده‌ای نباید وجود داشته باشد چون احتمال شکست بالا می‌رود دو چوب متصل‌به‌هم کاملاً ازلحاظ چفت بودن بررسی شود. درزی مابین محل اتصال وجود نداشته باشد. دو چوب متصل‌به‌هم ضخامت یکسانی داشته باشند.

رنگ روی محصولات چوبی:

اگر نوع چوب در موقع خرید مبل برای شما حائز اهمیت است مبلی را انتخاب نمایید که رنگ روی آن از رنگ‌های شفاف باشد مانند (پلی استیل و …) زیرا به‌خوبی بافت و نوع چوب مشخص می‌شود و تمام موارد ذکرشده در آن دیده می‌شود. اگر رنگ برای شما حائز اهمیت است از مبلمان بارنگ‌های پوششی استفاده نمایید تا از آسیب به چوب جلوگیری کند اما توجه داشته باشید که از روی چوب رنگ‌شده نمی‌توان به مرغوبیت چوب آن پی برد و اگر به امر چوب شناسی وارد هستید از جایی که چوب رنگ نشده می‌توان به نوع چوب پی برد رنگ‌های پوششی مانند رنگ‌روغنی، رنگ‌های مرمری، رنگ‌های طلایی و غیره هست.

تغییر رنگ زمینه‌ی چوب:

به‌طورکلی چوب دارای زمینه رنگ واحدی است. تغییر رنگی که توسط قارچ‌ها در چوب به وجود می‌آید یکی از مهم‌ترین عیب‌های انواع چوب به‌حساب می‌آید. این عیب به‌صورت تغییر رنگ زمینه‌ی چوب که عمدتاً به رنگ‌های زرد و رگه‌های مثل، نخ سیاه‌رنگ دیده می‌شود. این تغییر رنگ در زیر رنگ‌های شفاف دیده می‌شود. البته نوع ضعیف آن تغییری در مقاومت‌های اصلی چوب را نمی‌دهد ولی نوع قوی آن باعث خورده شدن چوب می‌شود که معمولاً در زیر رنگ‌های پوششی به چشم نمی‌خورد بعضی از فروشندگان مبلمان از آن به‌عنوان زیبایی یاد می‌کنند در کل چوب باید یکدست باشد

خط‌های نیم‌دایره یا دایره در روی محصولات چوبی:

این خط‌ها که از ماشین پوست زدن (دستگاه سمباده زنی که به‌صورت دوار هست) به روی چوب باقی می‌ماند که باید توسط سمباده زده از بین رود. این خط‌های دایره‌ای زیر هر نوع رنگی خود را نشان می‌دهد و در صورت مشاهده این خط‌ها از خرید آن محصول چوبی خودداری کنید.

در یک سطح بودن پایه‌ها:

از در یک سطح بودن پایه‌های مبلمان خود اطمینان حاصل فرمایید چون در صورت مساوی نبودن آن‌ها فشار به قسمت‌های عقب و جلوی مبل آمده و مبل دچار پیچیدگی می‌شود.

حالا وقت ان است که شمارا با انواع چوب‌های مورداستفاده در صنعت مبلمان آشنا کنیم تا از بابت تمامی مشکلات پیش و رو خیالتان راحت باشد

انواع چوب برای ساخت مبلمان

 

چوب انجیلی

                                                       انواع چوب در صنعت مبلمان - چوب انجیلی

 چوب انجیلی برای ستون معادن و تونل‌ها و اشیاء مقاوم به سایش (قرقره، دوک نخ‌ریسی، پاشنۀ کفش) کاربرد دارد. شکننده است. با وزن مخصوص بالا است. چوب انجیلی بسیار سخت است و از این حیث در زبان‌های خارجی به چوب آهن معروف است.

 

چوب آزاد

                                                    چوب آزاد

برای تولید وسایل ورزشی قابل ارتجاع (تخته پارالل و بارفیکس)، پاروی قایقرانی، تخته زیر فنر اتومبیل، همچنین ساخت وسایل موسیقی (سنتور) استفاده می‌شود. در برخی استان‌های شمالی جهت ساخت چان چو به کار می‌رود که وسیله‌ای برای حمل بار است. سنگین و با مقاومت بالا است. درشت‌بافت و شبیه نوعی نارون هست ترک برنمی‌دارد. خاصیت ارتجاعی و ارتعاشی دارد.

 

چوب نمدار

                                                  انواع چوب - چوب نمدار

تولید روکش، تخته چندلایه، مجسمهسازی، خمیرکاغذ، ساخت وسایل تزئینی، مداد و کارهای ساختمانی از صنعت‌هایی هستند که از این چوب استفاده می‌کنند. چوبش نرم، راست تار و سبک هست. رنگش صورتی روشن یا کدر است. بافت ریز دارد. چوب نمدار قابلیت ورق‌ورق شدن را دارد. دارای نقش و نگار مشخصی نیست. ازجمله مرغوب‌ترین و زیباترین انواع چوب هست. وزن مخصوص آن ۰/۵۲ است، نقش و نگار مشخصی ندارد. به رنگ صورتی روشن یا کدر است و بافت آن ریز است. این درخت استفاده صنعتی گسترده‌ای نیز برای ساخت در و پنجره‌های چوبی دارد.

 

چوب سرخدار

                                                 انواع چوب - چوب سرخدار

منبت‌کاری، قایق‌سازی و اسباب تزئینی از صنعت‌هایی هستند که از این چوب استفاده می‌کنند. سرخدار سخت و سنگین هست. در مقابل حشرات از استحکام زیادی برخوردار است. چوب آن به رنگ قرمز شاه‌بلوطی هست.

 

چوب گلابی

                                               انواع چوب - چوب گلابی

جهت تولید اسباب گران و باکیفیت و نیز در ساخت آلات موسیقی (سازهای بادی) به کار می‌رود. همچنین در تولید ابزارهای دقیق چوبی (مثل خط کش)، قاب‌سازی، ادوات چوبی و مهرسازی (مهر قالب پارچۀ قلمکار) استفاده می‌شود. چوب سخت و مقاومی است. راست تار، صاف و سنگین هست. ازجمله گران‌ترین چوب‌ها است.

 

چوب سرو

                                          انواع چوب - چوب سرو

چوب سرو اغلب جهت پوشش داخلی دیوارهای کابین و ساختمان مورد کاربرد قرار می‌گیرد. چوبش بسیار نرم و سبک هست. رنگش قرمز متمایل به قهوه‌ای است. کار و رنگ‌آمیزی آن آسان هست.

 

چوب نارون

                                        انواع چوب - چوب نارون

چوب نارون، بیشتر در ساخت روکش به کار می‌رود. علاوه بر آن در تولید کرجی، بشکه، زین، چرخ گاری، برخی قطعه‌های ماشین‌ها، تراو رس، ساخت مبلمان، پارکت و صنایع‌دستی استفاده می‌شود. نارون دارای چوبی محکم و سنگین است. جهت کاربرد در فضای مرطوب مناسب هست. بنا به قابلیت خم‌پذیری که دارد در مواردی که پیچاندن چوب نیاز باشد، استفاده می‌شود.

 

آش سفید

                                                انواع چوب - چوب آش سفید

نام:

White Ash (نام متداول)

Fraxinus Americana (نام علمی)

ابعاد:

ارتفاع درخت آش: از 20 تا 30 متر

قطر درخت آش: یک و نیم متر نیز می‌رسد

وزن مخصوص درخت آش: چوب خشک آش سفید 675 کیلوگرم بر مترمکعب

آش یکی از سخت‌ترین چوب‌ها در میان درختان است. رنگ چوب آش آمریکایی قهوه‌ای کمرنگ است و رگ و ریشه‌هایی شبیه به بلوط دارد، رگ و ریشه‌ها صاف منظم و در مواردی منحنی شکل است. آش آمریکایی به‌عنوان کف‌پوش، جعبه‌های چوبی، بشکه، سبد بسکتبال و دستگیره‌های چوبی کاربرد دارد. کاشت درخت آش در کشورهای ترکیه، اروپا و آمریکا انجام می‌گردد.

 

چوب فندق

                                    انواع چوب - چوب فندق

 یکی دیگر از انواع چوب موجود در ایران هست.

 

چوب درخت توس یا غان

 

چوب درخت غان به رنگ‌های زرد و سفید و طیف‌های مختلف این رنگ‌ها دیده می‌شود. معمولاً چندان گران نیست و برای ساخت سازه‌های محکم از آن بهره می‌گیرند. ظاهرش شبیه میپل است و برای دکورهایی که قرار است هیجان‌انگیز و زیبا باشند، استفاده می‌شود.

 

چوب گیلاس

                                      انواع چوب - چوب گیلاس

نام:

Sweet cherry (نام متداول)

Prunus avium (نام علمی)

ابعاد:

ارتفاع درخت گیلاس: 10 تا 20 متر

قطر درخت گیلاس: حدوداً نیم متر

وزن مخصوص درخت گیلاس: چوب خشک گیلاس 600 کیلوگرم بر مترمکعب

چوب گیلاس را معمولاً برای دکوراسیون‌های لوکس انتخاب می‌کنند. این چوب زیبا برای ساخت مبلمان و درها استفاده می‌شود و به آن‌ها جلال و جبروت خاصی می‌بخشد. چوب گیلاس گران اما بسیار زیباست،‌رنگ تیره‌ای دارد و روی‌هم‌رفته، ارزشش به قیمتی که برای آن پرداخت می‌کنید، می‌ارزد.

رنگ چوب درخت گیلاس زمانی که تازه برش خورده، صورتی کمرنگ است و سپس به رنگ طلایی و قهوه‌ای درمی‌آید. رگه‌های این چوب می‌تواند به حالت راست یا موجی شکل باشد. استفاده‌ی درخت گیلاس در صنعت روکش سازی، مبلمان، کابینت سازی، ابزارآلات موسیقی و منبت‌کاری کاربرد دارد.

چوب گیلاس برای رنگ باشکوه و مرتب آن در تولید مبلمان خوب، به‌ویژه میز، میز و صندلی ارزشمند است.

آلرژی و مسمومیت:

تابه‌حال مشکل جسمی از کار کردن با چوب گیلاس گزارش نشده است ولی در مواردی با خارش و سوزش جزئی همراه است.

 

چوب کاج اروپایی

                                      انواع چوب - کاج اروپایی

چوب کاج اروپایی بافت و ساختار منحصربه‌فردی دارد که باعث می‌شود برای دکورهای لوکس و گران‌قیمت گزینه‌ی مهمی باشد. برای تیرهای چوبی سقف‌ها، مبل یا ساخت تزیینات دیواری مناسب به نظر می‌رسند. این چوب رنگ روشن و فضای منحصربه‌فردی را به مجموعه‌ی شما می‌بخشد. چوب سیاه کاج چوبی باارزش، ضد آب و بادوام است. الوارهای آن به خاطر نداشتن گره شاخه‌ای محبوبیت زیادی در صنعت قایق‌سازی دارند.

 

چوب کاج

                                     انواع چوب - چوب کاج

چوب کاج ارزان است و تنوع فراوانی هم دارد. در تزیینات داخلی و برای دکور کردن از آن استفاده می‌شود. چوب کاج عطر خوبی به فضا می‌دهد و درعین‌حال برای طراحی فضاهای دنج و گرم مناسب است. از این چوب جهت تولید جعبه و مبلمان استفاده می‌شود. همچنین در کاغذسازی کاربرد دارد. چوبش نرم و راست تار هست. سبک با مقاومت کم است. سریع می‌پوسد.

 

چوب کاج بلسان

                                           انواع چوب-چوب کاج بلسان

چوب کاج بلسان یا چوب نراد که از خانواده کاج است و به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای و با رگه‌های صاف و ظریف دیده می‌شود. نراد یکی از انواع چوب وارداتی از روسیه هست. عمدتاً جهت خمیرکاغذ و جعبهسازی به کار می‌رود. شیره و صمغ درخت بلسان به‌عنوان چسب شفاف استفاده می‌شود و از مواد تشکیل‌دهنده رنگهای روغنی است. چوبی به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم تا قهوه‌ای مایل به صورتی است، راست تار و دارای نقوش زیبایی است. چوبی است سبک، نرم و کم‌دوام که کار با آن آسان است و در کارهای ساختمانی، قفسه سازی، بسته‌بندی از آن استفاده می‌شود. درخت نراد در صنایع چوب کاربرد دارد.

 

چوب لاله درختی

                                     انواع چوب - چوب لاله درختی

چوب لاله درختی چوبی است با بافت‌های نزدیک و متراکم به رنگ زرد که به دلیل کیفیت عالی در ساخت انواع مبلمان قیمتی، ظروف چوبی، جعبه‌ها، اسباب‌بازی و غیره به کار می‌رود.

 

چوب شمشاد

                                    انواع چوب - چوب شمشاد

چوب شمشاد به دلیل تراکم بالای آوندها و لیف‌های آن دارای چگالی بالا هست. از این چوب در کارهایی مانند خاتم‌کاری و منبت‌کاری استفاده می‌شود. این چوب در سواحل دریای خزر و در جنگل‌های هیرکانیان به‌وفور پیدا می‌شد؛ اما متأسفانه در چند سال اخیر این درختان در اثر بیماری و حشرات نابودشده‌اند و باید در انتظار انقراض این درختان باشیم. شمشاد در تولید ادوات مهندسی و لوازم‌خانگی به کار می‌رود. چوبش بسیار سخت و متراکم هست. سنگین و بادوام است. از چوب شمشاد در ساخت سه‌تار و آلات موسیقی دیگر استفاده می‌شود (خرک) به دلیل چوب بسیار فشرده‌ای که دارد.

 

چوب زبان‌گنجشک

                                           انواع چوب - چوب زبان گنجشک

چوب زبان‌گنجشک (ون) دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذیری خوبی هست. رنگ این چوب عموماً زرد ملایم است که برای ساخت که برای قطعات چوبی مانند قاب و فرم تابلوها استفاده می‌شود. چوب درخت زبان‌گنجشک کم‌وبیش به رنگ سفید پهلو می‌زد. چوب بادوام است برای مصرف به‌عنوان چوب کف و سازه‌هایی بادوام و محکم ایده آل به نظر می‌رسد. با این چوب می‌توانید رنگ طلایی روشن را به دکورهای مدرنتان وارد کنید. جهت تولید چهارچوب و در ساز ویولن، روکش، عصا و وسایل ورزشی (چوب اسکی، راکت تنیس) مورداستفاده قرار می‌گیرد. تقریباً کم‌قیمت هست. کم پیچ برمی‌دارد.

 

چوب بالسا

                                         انواع چوب - چوب بالسا

چوب واسا (بالسا) سبک‌ترین چوب تجاری جهان است دارای سفتی و قابلیت فرم دهی فراوانی است و به رنگ‌های سفید تا زرد روشن و قهوه‌ای ملایم دیده می‌شود. از چوب بالسا در ساخت قطعات صنعتی ظریف مانند دیوار سازی داخل هواپیما، در ساخت ماکت‌ها و آثار هنری استفاده می‌شود. درختان بالسا از سن شش تا ۱۰ سالگی برای تولید الوار انداخته می‌شوند. وزن چوب بالسا به‌طور متوسط ۱۶۰ کیلوگرم در مترمکعب است. (برای مقایسه: چوب بلوط ۷۲۰ کیلوگرم در مترمکعب است) ۹۵ درصد از کل تولید جهانی چوب بالسا مربوط به کشور اکوادور است. در سال‌های اخیر ۶۰ درصد از کل تولید چوب بالسا از جنگل‌های مصنوعی این درخت که به همین منظور ایجادشده‌اند به‌دست‌آمده است. سبکی و ساختار سلولی خاص چوب بالسا آن را برای مواد عایق‌کاری (سردخانه‌ای) مناسب ساخته است. از چوب بالسا برای ساخت ماکت هواپیما و ماکت انواع پل برای آزمایش‌های علمی استفاده می‌شود. علاوه بر این‌ها از این چوب برای ساخت بخشی از پره‌های توربین‌های بادی، قاب کاری، جلیقه‌های نجات، برخی وسایل ماهیگیری، راکت تنیس، تخته موج‌سواری، بخش‌هایی از قایق‌های تفریحی و وسایل دیگر استفاده می‌شود. خاک‌اره بالسا نیز به‌عنوان پرکننده سبک‌وزن در پلاستیک‌ها به کار می‌رود.

 

چوب ساج

                                           انواع چوب - چوب ساج

نام:

Teak (نام متداول)

Tectona Grandis (نام علمی)

ابعاد:

ارتفاع درخت ساج: 30 تا 40 متر

قطر درخت ساج: 1 تا 1.5 متر

وزن مخصوص: خشک چوب ساج 655 کیلوگرم بر مترمکعب

چوب ساج (تیک) چوبی است به رنگ قهوه‌ای طلایی تا قهوه‌ای پنج پررنگ با خط‌های سیاه که بسیار سنگین و بادوام است. ساج درختی است از چوب‌های سخت و درختان پهن‌برگ که در جنوب و جنوب شرقی آسیا بیشتر در هند، سریلانکا، اندونزی، مالزی، تایلند، میانمار و بنگلادش می‌روید از چوب درخت ساج در صنایع قایق و کشتی‌سازی، تولید روکش، مبلمان و خانه‌های پیش‌ساخته‌ی چوبی کاربرد دارد. بومی کشورهای هندوستان، اندونزی و برمه هست. به چوب سخت هند شرقی معروف است. از این چوب در صنعت‌های ظریف به‌خصوص خاتم‌کاری، تولید ابزار آزمایشگاهی، قسمتهای بیرونی و داخلی ساختمان و مجسمه‌سازی استفاده می‌شود. خوش‌تراش و زیبا است. از آن برای قاب‌بندی و روکش بدنه قایق، میز و صندلی و اثاث خارج از منزل، یا داخل حمام و همچنین کشتی‌های چوبی استفاده می‌شود. علت استفاده از این چوب روغنی بودن، فشردگی و سخت بودن آن است که در مقابل پوسیدگی و کرم‌خوردگی در شرایط آب و هوایی سخت بسیار مقاوم است.

آلرژی و مسمومیت:

کار کردن با چوب ساج باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌گردد.

 

چوب آکونه

                                              انواع چوب - چوب آکونه

چوب آکونه (گابون) به رنگ صورتی کم‌رنگ تا پررنگ، سبک، نرم، ریزبافت و کم‌دوام بوده که به‌خوبی ورقه ورقه می‌شود. از این چوب برای تهیه کاغذسازی، قایق‌های سبک و غیره استفاده می‌شود.

 

چوب توت

                                              انواع چوب - چوب توت

بسیار سخت است اما مناسب منبت نیست جهت ساخت سازها استفاده می‌شود مانند تار و سه‌تار و... قیمت این چوب به خاطر کمبود چوبش بسیار بالاست و فقط مناسب ساز سازی است. این چوب در تولید روکش، ابزار چوبی منزل، خاتم‌کاری و ابزارآلات موسیقی به کار می‌رود. سخت و با مقاومت بالا هست. سنگین و راست تار است. رنگش، از بیرون سفید و از درون، زرد طلایى هست.

 

چوب صنوبر یا سپیدار یا سفید

                                              انواع چوب - چوب سپیدار

چوب صنوبر یکی از ارزان‌ترین و همه‌گیرترین چوب‌هاست که معمولاً نرم است. این نوع چوب برای ساخت مبل‌ها یک انتخاب خوب است و معمولاً ارزشمندتر از ظاهرش به نظر می‌رسد. چوب سپیدار این چوب و چوب درخت کبوتر در بازار به اسم چوب سفید معروف است و در داخل کشور به عمل می‌آید. این چوب سست و جزو پهن برگ‌ها به‌حساب می‌آید. پیچیدگی آن هنگام خشک شدن بیشتر از روسی است و در درجه دوم قرار می‌گیرد. چوب‌های سفید بیشتر برای جاهایی که منبت نمی‌شود کار می‌شود چوب‌های سفید قابلیت منبت‌کاری ندارند. بیشتر برای مبل راحتی قابل‌استفاده است.

 

چوب تبریزی

                                             انواع چوب - چوب تبریزی

این چوب به رنگ سفید تا کرم روشن است و اغلب لکه‌های سیاه‌رنگ و یا قهوه‌ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم، سبک که دوام زیادی ندارد و کار با آن آسان است. برای ساخت کاغذسازی، کبریت‌سازی، جعبه سازی، ادوات کشاورزی از آن استفاده می‌شود. این چوب برای ساخت سازه‌های چوبی مناسب نیست و کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار نیست. ازجمله خصوصیات این چوب نرمی و سبکی هست. بعضاً در درب سازی هم مورداستفاده دارد.

 

چوب ممرز

                                               انواع چوب - چوب ممرز

چوبی با بافت ریز و محکم و تراکم سنگین و رنگ سفید متمایل به کرم هست و در واگن سازی و دسته ابزار و در جابه‌جایی‌هایی که نیاز به مقاومت زیاد هست استفاده می‌گردد. بسیار چوب سختی است ولی همین سخت شدن چوب‌ باعث می‌شود مبلمانی که با چوب ممرز است بعداً دچار ترک بشود. حداقل زمانی که بعد از برش چوب نیاز به خشک شدن دارد دو سال است بعد از خشک شدن از چوب راش سخت‌تر است اما بازهم از چوب گردو ضعیف‌تر است بهتر است از خشک شدن مبلمان با هر چوبی اطمینان داشته باشید. این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت دارد و در کاغذسازی، تولید تخته خرده چوب، تخته فیبر، چوب‌های تونلی از آن استفاده می‌شود. درخت ممرز قامتی متوسط دارد. ارتفاعش از ۱۵ تا ۲۵ متر متغیر بوده و گاهی ممکن است به ۳۰ متر نیز برسد. در ایران به‌وفور یافت می‌شود. این چوب به‌عنوان تراو رس، تیرک‌های معادن زغال‌سنگ استفاده می‌شود. تنه درخت ممرز معمولاً شیار دارد. پوست درخت، صاف است و به رنگ سبز خاکستری تمایل دارد.

 

چوب بلوط

 

نام:

Oak (نام متداول انگلیسی)

Quercus (نام علمی تیره‌ی درخت به انگلیسی)

ابعاد:

ارتفاع درخت بلوط قرمز: 25 تا 35 متر

ارتفاع درخت بلوط سفید: 20 تا 25 متر

قطر درخت بلوط قرمز:1 تا 2 متر

قطر درخت بلوط سفید: 1 تا 1.2 متر

وزن مخصوص درخت بلوط قرمز:700 کیلوگرم بر مترمکعب

وزن مخصوص درخت بلوط سفید (زرد): 755 کیلوگرم بر مترمکعب

انواع بلوط:

بلوط قرمــز

 به بلوط آمریکایی و کانادایی معروف هستند و دارای رگه‌های مواجی می‌باشند، به شکلی که رگه‌های آن به نسبت بلوط ایرانی مواج‌ترند.

بلوط ایرانی

بلوط ایرانی بیشتر از نمونه‌های غربی راست تار هستند.

بلوط مشکی

 این بلوط در کالیفرنیا امریکا وجود دارد.

بلوط سفیـد

این بلوط بیشتر در اسپانیا و ایلی نویز رشد می‌کند.

در هنگام خرید مبلمان بخصوص مبلمان کلاسیک برای نوع چوب بکار رفته در ساخت مبل اهمیت زیادی قائل شوید. چوب و کلاف یک مبل درواقع پایه‌ی اصلی آن محسوب می‌شود که مقاومت و دوام آن را نشان می‌دهد. چوبی با تنوع رنگ قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره هست و دارای بافتی درشت و بادوام و تراکم سنگین و محکم است. بلوط دارای مقدار زیادی تانن است که مانع از حمله قارچ‌ها و حشرات چوب‌خوار می‌شود. این چوب به رنگ قهوه‌ای روشن و زیبایی دیده می‌شود. بلوط ایرانی انواع مختلفی دارد که از بحث این مقاله خارج است. در صنایع مبلمان از چوب بلوط بیشتر برای تهیه روکش استفاده می‌شود. چوب بلوط برای مبلمان و اجناس بازاری استفاده می‌شود و کارخانه‌هایی با برند پایین این نوع چوب را مورداستفاده قرار می‌دهند بهتر است اگر فروشنده به شما اسم چوب بلوط آورد اصلاً این نوع مبلمان یا مصنوعات چوبی را خرید نکنید این نوع چوب رنگش مانند چوب راش به قرمزی می‌رود اما برعکس چوب راش بسیار ضعیف است و اصلاً مناسب مبلمان نیست. چوب بلوط برای مبلمان‌ مدرن و کف‌پوش‌ جان می‌دهد. بادوام است و بارنگ‌های قرمز و طیف‌های مختلف سفید هم هماهنگی خوبی دارد. چوبی فشرده و محکم است که نماد قدرت و استقامت هست. این چوب از زمان‌های قدیم یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است. از محاسن این چوب می‌توان به مقاوم بودن در برابر سایش و رطوبت زیاد اشاره کرد. از طرفی چوب بلوط در برابر حشره‌ای به نام سوسک کوهی بسیار ضعیف است. با ورود این حشره به تنه درخت، چوب نیز خورده می‌شود. رنگ قهوه‌ای این چوب زیبایی خاصی را به آن بخشیده است. چوب بلوط چوب سنگینی است و از سخت‌ترین چوب‌ها به شمار می‌رود. همچنین درگذشته از آن در ساخت کشتی‌های بازرگانی و جنگی استفاده می‌شد. چوب بلوط با چگالی در حدود ۰٫۷۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب از سختی و استحکام بالایی برخوردار است. چوب این درخت از مرغوب‌ترین چوب‌هاست و زغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل قطع بی‌رویه این درختان است و بقای این جنگل‌ها را تهدید می‌کند. چوب بلوط بسیار محکم است و از آن برای ساخت وسایل یا سوزاندن استفاده می‌شود. از این چوب برای ساخت دسته ابزار استفاده می‌شود. از این چوب برای الگوهای کلاسیک و مدرن در دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند. علاوه بر مصرف این نوع چوب در صنعت ساختمان از آن نیز در ساخت درب و دکوراسیون داخلی نیز مورداستفاده قرار می‌گرفت. در حال حاضر چوب بلوط بهترین انتخاب برای ساخت روکش، مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی، اسکله‌سازی است. همچنین این چوب در واگن سازی، کشتی‌سازی، تراو رس (چوب‌هایی که در زیر ریل راه‌آهن استفاده می‌شود)، تیرهای شبکه مخابراتی، مدل‌سازی و پارکت به کار گرفته می‌شود.

آلرژی و مسمومیت در هنگام کار با چوب:

هنگام کار با چوب بلوط حتماً مراقبت ویژه به عمل‌آورید چراکه چوب بلوط از دسته‌ی چوب‌هایی هستند که حساسیت‌زا هست این نوع حساسیت علائمی مانند خارش چشم و پوست را به همراه دارد.

                                       انواع چوب - آلرژی چوب

چوب گردو

نام:

European Walnut(نام متداول انگلیسی)

Juglans Regia (نام علمی)

ابعاد:

ارتفاع درخت گردو: 24 تا 35 متر

قطر درخت گردو: 1.5 تا دو متر

وزن مخصوص درخت گردو: چوب خشک گردوی اروپایی 640 کیلوگرم بر مترمکعب

چوبی بسیار زیبا و با بافت‌های ریز (که برای منبت‌کاری بسیار مناسب هست) بارنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای تیره و گاهی سیاه هست.(رگه‌های سیاه) و دارای نقوشی زیبا و جنسی بادوام هست. از انواع چوب‌های محکم و نسبتاً بادوام محسوب می‌شود به دلیل سختی و تلخ بودن گردو، حشرات چوب‌خوار تمایلی به خوردن آن ندارند که از مزایای چوب گردو هست. به دلیل استحکام خوب، معمولاً از چوب گردو در اسکلت مبلمان استفاده می‌شود؛ زیرا در برابر کشش و خم شدن و همچنین فشارهای وارده، مقاومت خوبی دارد و چوبی نیمه سنگین محسوب می‌شود. چوب گردو بهترین نوع چوب در کشور است چوبی بی‌نظیر که خیلی کم نجارهای گیر می‌آید که روی مبلمان و مصنوعات چوبی کار کنند این نوع چوب، چوب خیلی سختی است که برای نجار آزاردهنده است و ترجیح می‌دهند از چوب راش جهت کار خود استفاده کنند. چوب گردو برای منبت‌کار نیز چوب سختی است و منبت بر روی چوب گردو بسیار دشوار است. چوب گردو برای خشک شدن نیاز به‌صرف زمانی طولانی دارد و بعد از خشک شدن هیچ‌گونه ترکی نمی‌برد حداقل زمان در هوای آزاد برای چوب گردو بالای یک سال است. چوب گردو در مبلمان های باقیمت بالا و یا مبلمان خاص استفاده می‌شود این نوع چوب برای رنگ‌های گردویی بسیار مناسب است و نقش و نگار چوب را خیلی خوب نشان می‌دهد. چوب گردو به تزیینات مدرن داخلی و دکوراسیون رنگ قهوه‌ای قوی و پررنگ و لعابی می‌بخشد. این چوب ویژه و البته گران است که باعث می‌شود مبلمان شما فوق‌العاده به نظر رسیده و معمولاً در دکورهای کلاسیک کاربرد دارد. چوب گردو ازجمله انواع چوب خوبی است که دارای نقوشی زیبا و مستحکم است. رنگ این چوب سخت، از قهوه‌ای صورتی روشن تا شکلاتی تیره می‌تواند باشد و نقش و نگار چوب گردو متشکل از حلقه، رگه‌های راست و گره هست. درخت گردو که جزو درختان پهن‌برگ به‌حساب می‌آید ابتدا در ایران و چند کشور آسیایی بود تا اینکه با انتقال نهال آن از ایران به اروپا و آمریکا، هم‌اکنون در این کشورها نیز کشت می‌شود. چوب سخت گردو، این درخت را به یکی از معروف‌ترین منابع چوب تبدیل کرده است. ارتفاع این درخت بین ۱۰ تا ۴۰ متر هست و ازجمله بلندترین درخت‌هاست. ریزبافت است. صیقل پذیر و همگن هست. رنگ‌پذیری و امکان کنده‌کاری خوب از مزایای آن است. از این چوب در خراطی، ساخت مبلمان بخصوص انواع مبل کلاسیک و مجسمه‌سازی، استفاده می‌شود. بیشترین مصرف چوب گردو در ساخت قنداق تفنگ، کنسول، کنسول ماشین‌های لوکس و منبت‌کاری سر تاج مبل‌های استیل و معرق‌کاری هست. چوب گردو در کارهای تزیینی و فانتزی نیز کاربرد دارد و در ساخت مجسمه‌های چوبی، نیز به‌وفور استفاده می‌شود. از درخت گردو در تولید کابینت، درب، دسته‌ی تفنگ، ابزارآلات موسیقی، تولید روکش و اشیا چوبی استفاده می‌شود.

آلرژی و مسمومیت:

کار کردن مداوم با گردو می‌تواند باعث حساسیت پوستی شود.

                                            انواع چوب - آلرژی کار با چوب

چوب آبنوس

انواع مختلف چوب آبنوس، آبنوس سیاه، آبنوس مرمری یا مرمری آندامان و آبنوس کاکی است. درخت آبنوس چوبی خوشبو دارد و بسیار مقاوم بوده و از سختی و استحکام خیلی خوبی برخوردار است. چوب آبنوس در طیف رنگی از زرد سفید تا قهوه‌ای و سیاه را در برمی‌گیرد و از تنوع رنگی خوبی برخوردار است. خاتم‌ها با چوب آبنوس (به‌عنوان مثلث‌های سیاه‌رنگ) ساخته می‌شوند. چوب آبنوس تیره‌رنگ و با چگالی بسیار بالاست به‌طوری‌که در آب فرو می‌رود. چوب آبنوس از گران‌ترین چوب‌های دنیا است و در صنایع مبلمان نیز کاربرد ویژه‌ای دارد. چوب آبنوس دارای بافت ریز و ظریفی است و در هنگام جلا بسیار هموار و صاف می‌شود که این مسئله آن را به یک چوب زینتی ارزشمند تبدیل کرده است. آبنوس در انواع مبلمان ازجمله مبل کلاسیک، مبل مدرن، میز و صندلی، آینه و کنسول، ویترین، پیانو و… مورداستفاده قرار می‌گیرد. در بازار مبل ایران برای ساخت اجناس لوکس به کار می‌رود. از این چوب در ساخت قطعات سازهای گوناگون استفاده می‌شود.

                                                انواع چوب - آلرژی چول آبنوس

چوب چنار

چوبی نیمه سخت و سنگین و بادوام است. چوبی اصطلاحاً بی‌رنگ و سفید روشن تا قرمز متمایل به قهوه‌ای است و دارای بافتی نیمه متراکم بوده و دارای لکه‌های قهوه‌ای و صدفی هست. لکه‌های قهوه‌ای صدفی آن را مزین کرده است. در مقطع شعاعی، پرمگسی های قرمز متمایل به قهوه‌ای یا نقره‌ای تولید می‌کند که به‌صورت اشکال مشخصی در مقطع مماسی پدیدار می‌شوند و چنانچه بر آن روغن مالیده شود زیبایی آن را دوچندان می‌کند. این چوب نه‌تنها کیفیت بالایی داشته بلکه به دلیل فراوانی، ارزان بوده و به مقدار بسیار زیادی در ایران عرضه می‌گردد. چوب این درخت قهوه‌ای‌رنگ و تخته به‌دست‌آمده از آن زیبا و موج‌دار است. چوب چنار اکثراً در ساخت درب‌های اماکن متبرکه و ساخت ابزار و دسته صندلی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در بازار مبل ایران برخی از صندلی‌ها از چوب چنار ساخته می‌شوند. از آن برای ساخت دسته ابزار، صندلی، غربال و صندوق استفاده می‌شود. در صنعت مبلمان و زیرسازی وسایل چوبی مورداستفاده هست. بیشتر در ساخت باکس استفاده می‌شود. یکی از مناسب‌ترین چوب‌ها برای خراطی است و از آن برای زیر کار و ساخت ستون و درهای چوبی یکپارچه بخصوص از آن بسیار استفاده می‌شود.

                                               انواع چوب - آلرژی چوب چنار

چوب ماها گونی یا آکاژو

نام:

Honduran Mahogany (نام متداول)

Swietenia Macrophylla (نام علمی)

ابعاد:

ارتفاع درخت ماهون: 46 تا 60 متر

قطر درخت ماهون: یک تا دو متر

آکاژوها به دودسته آکاژوی آمریکایی و آفریقایی تقسیم می‌شوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار ایران یافت می‌شود. نام علمی این‌گونه Khaya inveeonsis و از خانواده Miliacea است. نام‌های محلی متفاوتی در کشورهای مختلف آفریقا دارد. درون‌چوب قرمزرنگ و برون‌چوب نازک سفید مایل به صورتی‌رنگ دارد. بافت یکدست و وجود پرمگسهای درخشان و براق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ویژگی‌های شاخص این چوب است. در مقطع شعاعی نقوش نواری صدفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی، مجعد، جناغی دارد. به دلیل هم کشیدگی و واکشیدگی کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب می‌شود. ضربه‌پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز این چوب است ولی رنگ‌پذیری و واکس خوری باید همراه با بتونه‌کاری انجام شود. لازم به ذکر است که چوب‌های دیگری نیز تحت عنوان آکاژو در بازار دیده می‌شوند که اسامی واقعی آن‌ها سیپو، کیسپو و ساپلی است. از ویژگی‌های چوب آکاژو این است که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی را ایجاد می‌کند و نقوش موجی، مجعد، جناغی و زیبایی را به بیننده القا می‌کند. رنگ خاصی به فضا می‌بخشد و طوری است انگار قیمت بالایی داشته باشد. رنگ چوب ماهون از صورتی قهوه‌ای روشن تا قرمز قهوه‌ای متغیر است ریش و رگه‌های این درخت می‌تواند صاف، در هم‌پیوسته، غیرمنظم و یا موجی شکل باشد نیمه سخت و با استحکام متوسط هست. سنگینی‌اش نیز متوسط است. ازجمله زیباترین چوب‌های جهان محسوب می‌شود. یکی از پرمصرف‌ترین چوب‌های دنیا برای تهیه روکش‌های قیمتی است. به دلیل ضربه‌پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق‌های بادبانی و تفریحی مناسب است. ویژگی بارز این چوب مصرف گسترده آن در کارهای تزیینی در بازار دنیا است و آن را به پرمصرف‌ترین چوب دنیا تبدیل کرده است. چوب ماهون برای مبلمان و درهای ورودی یک انتخاب درجه‌یک است. از این چوب و رنگ‌های قرمز و زیبایش برای ساختن درها یا دکورهای داخلی استفاده می‌شوند. استفاده‌ی متداول این چوب در ساختن کابینت درب چوبی و آلات موسیقی کاربرد دارد. جهت تولید مبل‌های گران بهاء به کار می‌رود.

                                                          انواع چوب - آلرژی چوب ماهاگونی

چوب ملچ

نام:

ELM (نام متداول انگلیسی)

Ulmus Glabra (نام متداول علمی خانواده)

ابعاد:

ارتفاع درخت ملچ: 25 تا 35 متر

قطر درخت ملچ: 1 تا 1.5 متر

وزن مخصوص: خشک چوب ملچ 575 کیلوگرم بر مترمکعب است

چوبی به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز که گاهی اوقات رگه‌های سبزرنگی در آن دیده می‌شود این چوب درشت‌بافت، نیمه سخت و سنگین نسبتاً بادوام و در برابر خمش مقاوم است. چوبی با موج‌های بسیار زیبا و دارای رنگ آن از قهوه‌ای روشن تا طلایی متغیر است که نوع مرغوب آن به ملچ طلایی با موج‌های هشت هشتی و زیبا بوده و دارای تراکم متوسط است. پس از گردو از چوب‌های گران‌قیمت محسوب می‌شود. گونه‌ای نارون را در شمال ایران ملچ گویند. در صنایع مبلمان چوب ملچ کاربرد فراوانی دارد. یکی از کارهایی که می‌توان با روکش ملچ انجام داد، تکنیک بوکمچینگ است. این چوب ازجمله چوب‌های زیبا و خوش‌نقش هست که جزو چوب‌های پهن‌برگ و سخت به‌حساب می‌آید. جزء چوب‌های زیبا، خوش‌نقش و دکوراتیو بازار است. راست تار و خوش کار است و امکان تورق در سطح بالا را دارا هست. در ساخت پارکت و درب‌های ورودی و کابینت آشپزخانه مصرف زیادی دارد. برای ساخت سازهای موسیقی و موارد دیگری استفاده می‌شود ولی بیشترین کاربرد ملچ در صنایع مبلمان و مبل‌سازی است. از این چوب بیشتر در ساختمان‌های چوبی، روکش، قایق‌سازی، وسایل ورزشی، پنجره و تخته لائی استفاده می‌شود. چوب ملچ در ساختن تخته چندلایه کاربرد دارد. علاوه بر آن در تولید درهای ماسیو (چوب خالص) و خراطی پایه‌ها و نرده‌ها به کار می‌رود. از این چوب بیشتر در کاسه تنبور استفاده می‌شود.

 

                                                انواع چوب - آۀرژی چوب ملچ

چوب توسکا

نام:

Alder (نام متداول انگلیسی)

Alnus (نام علمی خانواده درخت)

Glutionose Alnus (توسکای ییلاقی)

Subcordate Alnus (توسکای قشلاقی)

ابعاد:

ارتفاع درخت توسکا: 20 تا 25 متر

قطر درخت توسکا: حداکثر 0.6 متر

وزن مخصوص درخت توسکا: خشک چوب توسکا 495 کیلوگرم بر مترمکعب

چوب توسکا دو گونه توسکای قشلاقی و ییلاقی دارد که در ایران موجود هست. چوب توسکا، چوبی نیمه سنگین تا سبک است و ضعف این چوب کم‌دوام بودن آن هست البته لازم به ذکر است که این چوب در برابر آب بسیار مقاوم بوده. یکی دیگر از چوب‌هایی که در صنایع مبلمان استفاده می‌شود چوب توسکا هست که در ایران نیز به‌وفور یافت می‌شود. هر دو نوع چوب توسکا در مجاورت آب مقاومت خود را حفظ می‌کند و رطوبت را به‌خوبی تحمل می‌کند. مبل‌های ساخته‌شده با چوب توسکا از قیمت کمتری برخوردار است. چوب توسکا دارای درون نامشخص، رنگ کرم مایل به قرمز هست. به دلیل پرداخت و رنگ‌پذیری شکاف خوری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد ولی کم‌دوام بوده که البته در آب دوام قابل‌توجهی دارد. بیشترین میزان فروش را در بازار چوب‌فروشان پس از راش رادار است که البته در حال حاضر مهم‌ترین مورد مصرف آن تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبی است. مبلمان‌هایی که از چوب توسکا ساخته‌شده باشند، همین‌طور درها و پنجره‌های چوبی حالت طلایی‌رنگ و روشنی به خانه می‌بخشند. این چوب برای استفاده در اتاق کودک ایده آل است و رنگ گرمی دارد، درعین‌حال فضای راحت و دل‌نشینی را فراهم می‌کند. توسکا در دو نوع قشلاقی (subcordate alnuse) و ییلاقی (glutionose alnuse) وجود دارد. تسکا و توسه نام‌های محلی این چوب هست. ازجمله ویژگی‌های ظاهری این چوب می‌توان به رنگ کرم مایل به قرمز، وجود دوایر نسبتاً موج‌دار در عرض چوب و همچنین وجود پره چوبی آجری شکل و دوک‌های ظریف نیز اشاره کرد. این نوع درخت از خانواده درختان پهن‌برگ است که به‌وسیله‌ی باد گرده‌افشانی می‌کند، در دنیا بیش از 30 نوع توسکا وجود دارد که در ایران تنها دو نوع توسکای ییلاقی و قشلاقی می‌روید. عمر این درخت حدوداً 100 سال است و رشد آن در 50 سالگی متوقف می‌شود، توسکا در مناطق پر آب مانند حاشیه‌ی رودخانه‌ها و سواحل رشد می‌کند و در ایران تنها در مناطق شمالی مانند مازندران گرگان و گیلان، آستارا، طالش و طالقان می‌روید. توسکا چوبی نرم دارد و هنگام برش رنگی سفید به خود می‌گیرد ولی بعد از مدتی به رنگ صورتی روشن درمی‌آید. درختچه‌های تیره توسکا به‌طورمعمول کم ارتفاع هستند، منتها بسته به شرایط محیط (مثل رطوبت و غنای بالای خاک) تا ۲۱ متر رشد می‌کند. چوبی درون نامشخص هست. دایره‌های سالیانه آن پهن و نسبتاً مشخص هست. وجود موج‌هایی در مقطع عرضی و پره‌هایی آجری گونه به رنگ قرمز در مقطع شعاعی و دوک‌هایی ظریف در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است. چوب توسکا نرم هست. برخی از مبلمان کلاسیک از چوب توسکا ساخته می‌شوند. چوب این درخت مورداستفاده در صنایع روکش‌کاری است.

آلرژی و مسمومیت:

کار کردن مداوم با توسکا باعث خارش‌های چشم و پوست و همچنین ایجاد مشکل تنفسی می‌شود.

                                         آلرژِی چوب توسکا

چوب افرا

افرا: Maple

این خانواده دارای گونه‌های مختلفی در ایران است ازجمله می‌توان افرا پلت، افرا شیردار و کیکم را نام برد. بزرگ‌ترین و فراوان‌ترین افرای ایران اپلت بانام علمی insigne Bosso و نام انگلیسی Maple است. این‌گونه چوب درون نامشخص، چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم‌وبیش صدفی دارد. دوایر سالیانه به دلیل فشردگی چوب تابستانه در مقطع عرضی کاملاً مشخص و در مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضی نقوش رگه‌ای مانند ایجاد کرده است که پره‌های چوبی ظریف و قهوه‌ای‌رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به‌صورت لکه‌ها و دوک‌ها نمایان است. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم کشیدگی کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه ویژه‌ای داشته باشد. یکی از درختانی که در جنگل‌های شمال ایران می‌روید درخت افرا هست و این به جهت اسیدی بودن خاک در جنگل است که خاکی مناسب رشد درخت افرا است. افرای سیاه، افرای پر چینی، افرای کوهستانی، افرای برگ چناری، افرای سرخ، افرای بزرگ صنعتی شبه چناری، از انواع افرا می‌باشند که همه گونه‌ها سریع الرشد بوده و به‌راحتی ازدیاد می‌شوند. این نوع چوب قابلیت منبت‌کاری دارد و در مبلمان نیز به کار می‌رود البته این نوع چوب در کارخانه‌های که برند نیستند به کار می‌رود این نوع چوب هم کیفیت بالایی ندارد و مناسب مبلمان نیست. چوب افرا به دو صورت نرم و سفت طبقه‌بندی می‌شود. هردوی آن‌ها از بیشتر انواع دیگر چوب‌ها راحت‌تر پاک و تمیز می‌شوند و درعین‌حال می‌توانند یک دکور ایده آل باشند که آن‌قدرها هم گران نیست. این درخت افرا در جنگل‌ها و خاکهای اسیدی رشد می‌کند. در نواحی جنگلی شمال ایران به‌وفور یافت می‌شود. برخی انواع آن در باغات و پارک‌ها جهت زیباسازی پرورش داده می‌شوند. چوب افرا سخت، سنگین، راست تار، خوش کار، سبک و شکننده است. قابلیت تورق دارد. قابل کنده‌کاری و ظریف‌کاری هست. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان که در صنعت مبلمان بخصوص مبل کلاسیک جایگاه ویژه‌ای دارد. افرا چوبی نیمه متراکم و رگه راست است که در ساختمان‌سازی موردتوجه قرار دارد. جهت استفاده در صنعت‌های کف‌پوش و روکش سازی، تولید تخته چندلایه، قالب کفش، تولید لوازم مهندسی، پوشش سطوح بزرگ، دیوارها و رویه میزها، تخته خرده چوب، ساخت مجسمه، مبلمان و خراطی مناسب است.

چوب افرای سیاه

چوب افرای سیاه با توجه به ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فردی که نسبت به دیگر چوب‌ها دارد، برای ساخت لوازمی هم چون خط کش و دکوراسیون بزرگ استفاده می‌شود.

                                                 انواع چوب - چوب افرا

چوب راش

نام:

Beech (نام متداول انگلیسی)

Fagus (نام علمی تیره درخت)

ابعاد:

ارتفاع درخت راش: 30 تا 40 متر

قطر درخت راش: 1 تا 1.5 متر

وزن مخصوص: 710 کیلوگرم بر متر کعب (چوب خشک راش اروپایی)

نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی و بومی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص است. دوایر سالیانه فشرده و درنتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم‌وبیش مشخص ناشی از آن است. از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره‌های چوبی در مقاطع طولی اشاره‌کرده که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک معروف‌اند و این پره‌ها به‌صورت لکه‌های قرمز دیده می‌شود. چه‌بسا گاهی این پرمگس های زیبا عیب محسوب می‌شوند چراکه به عقیده نجاران این بخش‌های چوب پس از رنگ‌کاری سیاه می‌شوند. یکی از انواع چوب راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریباً مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌هاست. گرده‌بینه‌های درجه ۱ و ۲ راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانه‌های روکش و تخته لایه می‌رسد و گرده‌بینه‌های درجه ۳ پس از تبدیل به الوار به بازار تهران روانه می‌شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در ۶ ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به‌منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلول‌های حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه‌های اشباع است. البته اخیراً گونه‌های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به ادعای مبل‌سازان و فروشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته‌ها میزان ضایعات کمتری، در امر فرآیند تولید دارد. اکثر مبلمان خانگی از چوب راش ساخته می‌شوند، چوب محکم و نیمه سنگینی هست و دارای موج‌های زیبا بوده چوب راش وارداتی از رطوبت و ابعاد مناسبی برخوردار است و در صنایع مبلمان، ضایعات کمتری ایجاد می‌کند. چوب راش گرجستان کیفیت بسیار خوبی دارد. مبلمان ساخته‌شده با چوب راش بسیار سنگین‌تر از موارد مشابه می‌باشند. بیشتر برای مبلمان استفاده می‌شود چوب راش به علت اینکه بهتر منبت برمی‌دارد در بیشتر کارخانه‌ها به کار می‌آید و از بیشتر چوب‌ها جهت منبت بهتر است و زودتر از چوب‌های دیگر خشک می‌شود و بعد از رنگ ترک برنمی‌دارد چوب‌های گرجستانی فقط یک خاصیت برای تولیدکننده دارد و این است که چوب گرجستان قبل از اینکه به دست تولیدکننده برسد خشک است و راحت قابل‌استفاده است بعد از رنگ نیز هیچ ترکی نمی‌برد. چوب راش در سرویس خواب‌ها و بوفه و مبلمان که در مبل ملایر تولید می‌شود استفاده می‌شود. چوب راش همه‌فن‌حریف است، دوام زیادی دارد و زیبا هم هست. رنگش معمولاً زرد خامه‌ای یا قهوه‌ای مایل به زرد است که به محیط گرما و روشنی می‌دهد. از این چوب معمولاً در دکوراسیون‌های مدرن استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیر است و در مبلمان‌هایی که قرار است زیاد توی چشم باشند، استفاده می‌شود.

راش آمریکایی و راش آلمانی از گونه‌های معروف این درخت محسوب می‌شوند. نکته قابل‌ذکر این هست که از چوب راش در صنایع درب و پنجره سازی، مبل‌سازی، تراو رس راه‌آهن، میز و صندلی نیز کاربرد دارد و جزو پراستفاده‌ترین گونه‌های چوب است. مصرف این چوب بیش از دیگر انواع چوب هست. سلولز آن در تولید پارچه‌های ابریشمی خوب و لطیف به کار می‌رود. زغال و هیزم گرفته‌شده از آن نیز کیفیت بالایی دارد. چوب راش اغلب از تنه‌های بزرگ هست و بااینکه چوب نرمی هست ولی از استحکام بالایی برخوردار است این چوب بارنگ کرم مایل به قرمز در بازار موجود هست. اگر به‌خوبی از آن مراقبت کنیم به مدت طولانی با همان کیفیت اولیه می‌ماند.

چرا مبلمان با چوب راش بخریم؟

همان‌طور که در بالا ذکر کردیم مقاومت بالای آن باعث محبوبیت این چوب شده است. مبلمانی که با چوب راش ساخته می‌شوند به‌سادگی خراب، کهنه و فرسوده نمی‌شوند و همچنین نسبت به مبلمان های کلاسیک دیگر کیفیت بیشتری دارند. از مهم‌ترین ویژگی مبلمان با چوب راش این است که جذابیت بسیار زیادی دارند و بی‌نظیر هستند و همچنین نقش و نگارهای خاص خودشان رادارند. جالب است که بدانیم مبلمان های کلاسیک با چوب راش در کشورهای اروپایی و آمریکا خواستار زیادی دارند.

دو نوع مبلمان با چوب راش داریم:

نوع اول مبلمانی است که به‌طور خالص از چوب راش ساخته می‌شوند و نوع دوم فقط روکش سطحی از چوب راش دارد. خب مسلماً مبلمانی که با چوب خالص راش ساخته می‌شود گران‌تر است و این بستگی به سلیقه و بودجه شما دارد که کدام‌یک را انتخاب کنید اما بد نیست که بدانیم مبلمانی که روکش چوب راش دارند فقط برای مدت‌زمان کوتاهی قابل‌استفاده هستند.

 این نکته را هم فراموش نکنید که خرید مبل کلاسیک با چوب راش یک سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید زیرا می‌توانید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید و اینکه اگر دوست داشته باشید که تغییر دکوراسیون بدهید از ارزش اولیه این چوب کم نمی‌شود و می‌توانید با یک قیمت مناسب آن را بفروشید.

چگونه مبل با چوب راش را تشخیص بدهیم:

برای خرید این مبل‌ها باید به‌جایی بروید که نسبت به چوب آن اطمینان دارید. مبلمانی که از چوب راش باشد همه جای آن دارای سطح یکسانی است و به‌هیچ‌وجه زبری ندارد. پس به این نکته هنگام خرید توجه کنیم که سطح مبل صاف، نرم و لطیف باشد. از دیگر چوب‌های مرغوب در بازار چوب گردو است که می‌توانید از کیفیت آن مطمئن باشید.

آلرژی و مسمومیت:

 کار با راش در طولانی‌مدت باعث آلرژی‌های پوستی می‌گردد.

                                              انواع چوب - آلرژِی چوب راش

چوب روسی

نام:

Pitch Pine(نام متداول انگلیسی)

Pirus Sibirica (نام علمی درخت)

ابعاد:

ارتفاع درخت کاج: از 20 تا 35 متر

قطر درخت کاج: حداکثر 1 متر

وزن مخصوص: چوب روس خشک وزن مخصوصی برابر 545 کیلوگرم بر مترمکعب دارد.

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفیدرنگ وارداتی از روسیه تلقی می‌شود و کاربرد آن‌هم چندان تفاوتی نمی‌کند درحالی‌که این چوب سفید خود شامل گونه‌های کاملاً متفاوت چون نراد، نوئل و انواع کاج‌ها می‌شوند. همچنان که گفته شد یکی از گونه‌های چوبی که به چوب روسی معروف است Abies یا نراد است که نام رایج آن در دنیا Fir و Sapen است. این چوب فاقد درون‌چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و هم کشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده‌خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند ولی باوجود تمام مزایا به‌راحتی در مقابل قارچ‌ها دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز می‌شوند از استحکام آن می‌کاهد. حشرات نیز علاقه زیادی به لانه گزینی و تخم‌گذاری در آن دارند و باید توجه داشت که چوب‌ها دارای رگه قرمز به هنگام خشک شدن کاملاً تاب برمی‌دارند. این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیسیته بالا از بهترین چوب‌ها برای اسکلت ساختمان‌هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالباً در صنایع مبلمان استفاده می‌شود. مجموعه‌ای دیگر از مبلمان کلاسیک و مبلمان راحتی ما علاوه بر چوب راش از چوب روسی هست. این چوب همان چوب درخت کاج است که بیشتر در جنگل‌های سیبری روسیه وجود دارد که گونه‌های مختلفی دارد و از کشورهای اسکاندیناوی هم وارد می‌شود که اتفاقاً مرغوب‌ترین آن متعلق به کشور فنلاند هست و یا به‌صورت تراو رس راه‌آهن یا تخته‌های بریده‌شده که به رنگ سفید و دارای گره‌های فراوان و در بعضی موارد رنگ آن متمایل به صورتی و قرمز هست. چوبی با تراکم سبک و دارای وزنی سبک و بسیار خوش کار و نرم جهت کارهای چوبی و سمباده خور با موج‌های زیبایی است و در کارهای ساختمانی و درب سازی یکی از بهترین گزینه‌ها است. در ایران این چوب بعضی‌اوقات در صنعت مبل‌سازی هم استفاده می‌شود. چوب روسی از ترک‌های کمتری برخوردار است و به‌خوبی سمباده خورده و پیچ خوری بسیار مناسبی هم دارد و به همین دلیل چوبی مناسب برای مبل و صنایع مبلمان است. در مبل‌سازی معمولاً ترکیبی از چوب راش و چوب روسی استفاده می‌شود. چوب‌های روسی جهت مبلمان راحتی استفاده می‌شود چوب بسیار نرمی است و شاید دیده باشید در استخرهای یا مکان‌هایی با چوب تزیین می‌شود از چوب کارکرده باشند این نوع چوب همان‌ چوب روسی است که زد آب است و در شرایط جوی اصلاً آسیب نمی‌بیند از چوب روسی جهت ریل‌های قطار نیز استفاده می‌شود جهت مبلمان سلطنتی مناسب نیست قابلیت منبت‌کاری ندارند

چوب روس همچنین در ساخت درب‌های تمام چوب و پنجره‌های چوبی کاربرد فراوانی دارد. در هنگام خرید چوب روس دقت کنید که هرچه گره چوب کمتر باشد نشان‌دهنده‌ی آن است که چوب کیفیت بهتری دارد همچنین گره‌ها بهتر است کوچک باشند. این چوب یک نوع کاج و از دسته سوزنی‌برگ‌ها است. یکی از امتیازهای این چوب این است که به دلیل شیره تلخی که دارد موریانه آن را نمی‌خورد. دیگر امتیاز آن این است که در موقع کار و پس از خشک شدن کمترین مقدار پیچیدگی را دارد و محصول تمام‌شده باکیفیت بیشتری ارائه می‌شود.

آلرژی و مسمومیت:

کار با چوب روسی به‌مرورزمان باعث ایجاد آلرژی پوستی در بعضی از افراد می‌گردد.

 

 

 

 

از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب را تا انتها خواندید صمیمانه متشکریم، امیدواریم توانسته باشیم در این مطلب شما عزیزان را راهنمایی کنیم. لطفاً نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما درمیان بگذارید تا بتوانیم در ادامه راه از آنها بهره بگیریم. از اینکه لطف می کنید و این مطلب را به اشتراک می گذارید بی نهایت سپاس گذاریم.حسین حسینی حسین حسینی

مدیر اسبق سئو و تولید محتوا وبسایت بازار مبل ملایربرای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

هنوز نظری ثبت نشده است !