شمارش معکوس جشنواره «ملایر، شهر ملی منبت»

مدیر سایت
ایرنا
165
1398/05/01
مبل ملایر

 همدان _ ایرنا _ شهر ملی منبت در آستانه برگزاری سومین جشنواره ملی است و می کوشد تا بهترین میزبان برای دوستداران این هنر صنعت از جای جای ایران زمین باشد.

امسال اما جشنواره ملایر، شهر ملی منبت بسیار متفاوت با سال های قبل است و این امید می رود تا افتخاری دیگر برای صنعتگران آن رقم بخورد و منبت این شهرستان که در رگ و خون هنرمندانش ریشه دوانیده، به زودی در فهرست آثار هنری جهان ثبت شود.

اقدامات در حال انجام است و معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر ضمن تعیین برنامه زمان بندی برای برگزاری سومین جشنواره، تمامی مجموعه و اجزای این شهرستان را به صف کرده است تا تمامی شاخص ها و موارد خواسته شده برای ثبت جهانی منبت ملایر ارتقا یابد و هیچ مانعی سد راه این رویداد بزرگ نباشد.

قدرت الله ولدی ضمن تبیین الزامات و بایدهای سومین جشنواره ملایر شهر ملی منبت، میزبانی خوب از گردشگران و مسافران و معرفی شایسته این شهرستان را از اَهّم وظایف و اولویت ها می داند و خطاب به مدیران و تمامی دست اندرکاران برگزاری سومین جشنواره ملایر، شهر ملی منبت تاکید می کند: تمامی برنامه ریزی ها و اقدامات باید ذر راستای تبدیل ملایر به شهری گردشگر پذیر و ثبت جهانی منبت باشد.

وی با اشاره به تشکیل کمیته های ۱۰ گانه برای برگزاری سومین جشنواره مبل و منبت، از دبیر اجرایی این جشنواره خواستار ارائه گزارش های عملکرد کمیته ها به صورت مستمر و روزانه و نظارتی مطلوب برای عملکرد آنها شد.

                                                          قدرت الله ولدی معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر

تمامی امکانات و زیرساخت های شهرستان باید تا ۱۹ خرداد برای میزبانی از گردشگران و برگزاری سومین جشنواره مهیا باشد، این ضرب الاجل فرماندار ویژه ملایر به دست اندرکاران برگزاری جشنواره بود.

ولدی همچنین ارائه محصولات با کیفیت طبق سلیقه مشتری در کنار فراهم آوردن امکانات سفری آرام و بی دغدغه برای خریداران و گردشگران را از دیگر الزامات برشمرد و گفت: تمامی امکانات رفاهی در سطح شهرستان باید مهیا شوند و نظارت بر بازار و مراکز اقامتی، رفاهی و گردشگری و رستوران ها در ایام برگزاری جشنواره با جدیت و دقت بیشتری صورت گیرد.

معاون استاندار همدان معتقد است: برگزاری جشنواره «ملایر، شهر ملی منبت» آبروی شهرستان در حوزه گردشگری است و تمامی کسانی که در این رویداد مهم اقتصادی و فرهنگی می خواهند مشارکت کنند، باید الزامات آن را نیز بپذیرند.

بازدید بیش از ۸۵ هزار مسافر و گردشگر از جاذبه های ملایر

طبق گزارش اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر سال گذشته همزمان با دومین جشنواره ملایر، شهر ملی ۱۱ هزار و ۵۰۰ مسافر و گردشگر در این شهرستان اقامت و بیش از ۸۵ هزار تن از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و دست ساز ملایر بازدید کردند و مسئولان برگزاری سومین جشنواره امیدوار هستند امسال با توجه به اقدامات اثرگذار و آغاز پخش تیزر تبلیغاتی از رسانه ملی، این رقم افزایش چشمگیری داشته باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر نیز عصر شنبه در جلسه ستاد خدمات سفر شهرستان ملایر با محوریت جشنواره مبل و منبت بیان کرد: سومین جشنواره از ۲۱ تا ۲۹ مرداد برگزار می شود که همزمان با پیک مسافر در ایام تعطیلات تابستان است.

ابراهیم جلیلی ادامه داد: در ایام تعطیلات عید فطر از ۱۴ تا ۱۷ خرداد بیش از سه هزار مسافر در این شهرستان اقامت و بیش از ۴۵ هزار تن از جاذبه های ملایر بازدید کردند که بدون شک این تعداد در زمان برگزاری جشنواره چندین برابر خواهد شد.

وی با بیان اینکه زمان زیادی تا برگزاری جشنواره نداریم، ارائه برنامه روزانه کمیته های جشنواره، اولویت بندی امور و مصوبات مربوط به جشنواره و ارسال به دبیرخانه و فرمانداری، تهیه مطالب قابل ارائه به مسافران در قالب بروشور، معرفی رابط کمیته ها، تامین امنیت مسافران در دریاچه کوثر، آماده سازی فضای مینی وُرد محل برگزاری جشنواره و نمایشگاه تا ۱۷ مرداد، تهیه و نصب المان های مبل و منبت در ورودی های شهر، تبلیغات شهری، تهیه نقشه اسکان مسافران در مدارس، نظارت بر مکان های اقامتی و به روز رسانی و تجهیز این اماکن، ساماندهی فضای ورودی و درونی شهرک مبلمان حاجی آباد و تدابیر لازم برای پذیرایی از مسافران به ویژه در واحدهای مستقر در شهرک، بازار مبل و سایر نقاط شهر را از دیگر موارد و تاکیدات فرماندار ویژه ملایر عنوان کرد.

جلیلی ادامه داد: تمامی واحدها و کارگاه های مبل و منبت در ایام برگزاری جشنواره دارای کد و لباس یک شکل هستند و هر اقدامی در چارچوب قانون برای پذیرایی مطلوب از مسافران به ویژه در اماکن فروش مبل و منبت قابل اجرا است.

آغاز پخش تیزر تبلیغاتی شهر ملی منبت از دهم مرداد

در همین رابطه هیات مدیره بازار مبل ملایر پس از ماهها پیگیری و تلاش موفق به اخذ مجوز پخش تبلیغات مبل و منبت از رسانه ملی شدند که پس از ساخت این تیزر تبلیغاتی قرار است از دهم مرداد از تمامی شبکه های تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی در سومین سال متوالی پخش شود و به مدت ۱۲ روز ادامه دارد، خبر خوشی که به طور قطع در رونق اقتصادی و گردشگری شهر ملی منبت نتیجه بسیار مثبتی را از خود بر جای می گذارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار ویژه ملایر نیز شهر ملی منبت را از هر زمان دیگری آماده تر برای جشنواره توصیف کرد و افزود: این یک رویداد ملی است و هیچکس حق ندارد آن را برای خود مصادره کند.

حسین فارسی با بیان اینکه برگزاری جشنواره و ثبت جهانی منبت دغدغه بخش خصوصی، مدیران دستگاه های اجرایی، فعالان بازار مبل، رسانه ها و تمامی مجموعه شهرستان است، تاکید کرد: باید بر اساس برنامه زمان بندی شده حرکت کنیم.

وی خواستار آمادگی بیشتر کمیته های ۱۰ گانه برای ارائه گزارش عملکرد، رعایت استانداردهای لازم در اماکن اقامتی و رفاهی و محل اسکان مسافران و تهیه تمامی اطلاعات مربوط به شهرستان و چاپ در بروشور شد و اضافه کرد: شهرداری هر چه سریعتر نسبت به نصب المان های منبت در میادین و ورودی های شهر اقدام کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی فرماندار ویژه ملایر با تقدیر از همکاری و همراهی رسانه ها در برگزاری جشنواره های مبل و منبت ملایر و کمک های بی شائبه آنان در این مسیر، بر لزوم همکاری مسئولان کمیته و دست اندرکاران برگزاری سومین جشنواره با خبرنگاران تاکید کرد.

فارسی گفت: هرگز نباید شاهد ارائه محصولات بی کیفیت به خریداران مبل و منبت باشیم و هدف اصلی و مهم ما تنها جلب رضایت مشتری است.

تجهیز ۷۰ کلاس و ۱۵۰ واحد برای اسکان مسافران

طبق اعلام مسئول کمیته اسکان و رفاه جشنواره، ۹ مدرسه با ۷۰ کلاس و خانه معلم با ۶ سوئیت برای اسکان مسافران همزمان با برگزاری جشنواره مبل و منبت تجهیز و آماده شده است که دانشگاه ملی ملایر نیز سه خوابگاه با ظرفیت ۱۵۰ واحد را برای اسکان مسافران تجهیز کرده است که در صورت نیاز تعداد خوابگاه ها قابل افزایش است.

همچنین مسئول کمیته حمل و نقل و ترافیک جشنواره نیز اعلام کرد: هشت مجتمع خدماتی و رفاهی با پنج هزار مترمربع با تمامی امکانات و تاسیسات کامل در تمامی محورهای این شهرستان تجهیز و آماده ارائه خدمات به مسافران است.

سیداسماعیل صفوی زاده بیان کرد: ۳۸ دستگاه اتوبوس و ۱۳ دستگاه وی آی پی نیز برای جابجایی مسافران پیش بینی شده است و سه راهدارخانه فعال در محورهای اصلی شهرستان با امکانات به روز تجهیز شده است.

                                                              جلسه ستاد خدمات سفر شهرستان ملایر

فعال کردن گشت های شبانه روزی در محورها، لکه گیری و روکش آسفالت مسیرها به ویژه محور ملایر به اراک از دیگر اقداماتی است که صفوی زاده به آنها اشاره کرد و ادامه داد: برای لکه گیری و روکش آسفالت محور ملایر به اراک قرارداد ۲۲ میلیارد ریالی بسته ایم که تاکنون ۱۳ هزار و ۷۱۳ مترمربع در این مسیر کار انجام شده است.

مسئول کمیته اطلاع رسانی جشنواره نیز خواستار طراحی و چاپ بنرهای یک شکل مرتبط با جشنواره مبل و منبت شد و گفت: از انتشار هرگونه بنر متفرقه و نصب آن در سطح شهر خودداری شود.

داود صفی این رویداد بزرگ را متعلق به تمامی مردم این شهرستان دانست و درخواست کرد: تمامی مجموعه شهرستان و اهالی رسانه برای حیات اقتصادی شهر ملی منبت، ارتقای شاخص های جهانی شدن منبت و اطلاع رسانی بیشتر برای سومین جشنواره مبل و منبت با تمام توان به ما کمک کنند.

به گزارش ایرنا، سال ۹۶ ملایر به عنوان شهر ملی منبت به ثبت رسید، وجود بیش از چهار هزار کارگاه مبل و منبت شناسنامه دار و فعالیت بیش از هشت هزار هنرمند به صورت مستقیم و بیش از ۲۵ هزار تن به صورت غیر مستقیم و تولید بیش از ۶۰ درصد مبلمان منبت کشور در این شهرستان از شاخصه های ملایر در کسب این عنوان است و اقدامات برای ثبت جهانی این هنر صنعت نیز در دست اقدام است.

منبع : ایرنا