ملایر قطب تولید مبل و منبت

مدیر سایت
سایت بازار مبل ملایر
347
1398/05/13
مبل ملایر

ملایر بزرگترین تولیدکننده مبل در ایران و بزرگترین صادرکننده مبل و منسوجات چوبی به عراق و سایر کشورها می‌باشد.

ملایر پایتخت مبل و منبت ایران با به کار گیری پانزده تن از طراحان و منبت کاران نابغه و خلاق توانسته اولین مبل منبتی سه بعدی جهان و بزگترین مبل خاورمیانه و را طی چهار سال زحمت خلق کنند .

از بین ۸۵ هزار سرویس مبلمان منبت تولیدی در کشور بیش از ۶۲ درصد آن در شهرستان ملایر تولید می شود ، همچنین انگور ملایر به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان در سازمان فائو  به ثبت رسیده و ملایر به عنوان شهر جهانی انگور به ثبت رسیده‌است.

ملایر پایتخت مبلمان منبتی در ایران است که در سال گذشته به عنوان یکی از موفق ترین صنایع تولیدی کشور شناخته شده است.

واحدهای منبت کاری، توليد کننده مبلمان خام و توليد کننده مبلمان نهايی ، بيشترين سهم از کارگاه‌های توليدی مبل و منبت ملایر را دارند.

طبق سخنان معاون استاندار همدان : متاسفانه با وجود ظرفیت بسیار بالای مبل سازی و منبت کاری در شهرستان ملایر، عمده مبل های ساخته شده این شهرستان به صورت خام به تهران منتقل شده و پس از روکش به نام مبل تهران به خریداران عرضه می شود. در آینده با سرمایه گذاری های انجام شده، شاهد آن باشیم که مبل ساخته شده ملایر به صورت کامل به بازارهای مصرف عرضه شود.

ملایر داری یک ثبت ملی و یک ثبت جهانی است. این شهر به عنوان شهر ملی مبل و منبت در لیست شهرهای صنایع‌دستی کشور ثبت شده‌است.

مبل ملایر

این صنعت برای جهانی شدن و فراهم کردن شرایط و زیر ساخت های لازم برای صادرات نیاز به حمایت دولت دارد چون این صنعت هنوز نوپاست و جای پیشرفت های بالا دارد . با حمایت دولت ومسئولان این امر امکان پذیراست و با تحقق طرح‌های پیشنهادی در حوزه گردشگری و صنایع دستی و ایجاد اشتغال پایدار باعث رونق اقتصادی میشود .

راه‌اندازی بزرگترین واحد تولید و خدمات مصنوعات چوبی ایران در قالب مبل و منبت ملایر در منطقه جوکار با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری مورد توافق واقع شده و خبر ها حاکی از این هست که ثبت جهانی منبت ملایر در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است. اینگونه صنعت مبل و منبت ملایر میتواند علاوه بر رقابت در زمینه ی بومی وملی وارد بازار های جهانی شود . در ملایر هر استاد نجار و منبت کاری صاحب سبک و هنر بوده و به جرات می توان گفت که توان رقابت در دنیا را دارد. در حال حاضر مبلمان ملایر به کشورهای گرجستان، ارمنستان، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، کردستان عراق و بغداد صادر میشود.اگر این حمایت صورت گیرد میتوانیم شاهد رقابت مبلمان با کیفیت ملایر در عرصه جهانی باشیم.

ریشه منبت‌کاری در ملایر به سالیان دورباز می‌گردد و هنر منبت‌کاری قدمت دیرینه‌ای در این شهرستان دارد .امروزه منبت کاری در ملایر در تولید مبل، جایگاه ویژه‌ای به این صنعت بخشیده و همین امر موجب منحصربفرد بودن مبل‌های ملایر شده است.

تولید مبل و صنعت منبت‌کاری یکی از ارکان اصلی رونق اقتصادی در این شهر و ایجاد اشتغال در ملایر است این گونه که :

هم‌اکنون 8 هزار و 400 منبت‌کار در ملایر به طورمستقیم مشغول به کار هستند و با توجه به فعالیت زیرمجموعه‌هایی نظیر رنگ‌کار، نجار، ماشین‌کار و پارچه‌کوب که در خارج از کارگاه‌های مبل فعالیت دارند، هر کارگاه بین 3 تا 15 نفر اشتغال زایی می‌کند.

رییس هیئت مدیره با بیان اینکه صنعت مبل و منبت ملایر یکی از موفق‌ترین صنایع تولیدی کشور در سال‌های اخیر بوده است، گفت: با توجه به اینکه بازار کشور در شرایط رکود قرار دارد، خوشبختانه بازار مبل ملایر توانسته تولید و فروش خوبی داشته باشد.

حفظ و ارتقاء کیفیت محصولات و برند منبت ملایر یکی از دغدغه‌های اصلی و بنیادین مردم و مسئولان شهرستان است که از بدو ثبت ملایر به عنوان شهر ملی منبت در دستور کار قرار گرفت.

یکی از ظرفیتهای مهم شهرستان ملایر، صنایع دستی با محوریت ساخت مبل و منبت ملایر است و طبق آمارهای موجود بیش از 4000 کارگاه صنایع دستی در شهرستان وجود دارد که پتانسیل خوبی برای ایجاد اشتغال و تولید در ملایر فراهم کرده است.

جلسه هماهنگی و برنامه ریزی برگزاری سومین جشن "ملایر شهر ملی مبل و منبت ایران " با حضور معاونین فرمانداری ویژه شهرستان ملایر، مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان و فعالان مبل و منبت ملایر برگزار شد در این جلسه معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ملایر تصریح کرد همه دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی در سالی که سال رونق تولید است برای این جشن پای کار هستند .

همچنین در این جلسه معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ملایر گفت به دنبال جهانی شدن صنعت منبت ملایر هستیم و این مستلزم تلاشها و پیگیری های بیشتر در این زمینه است .

این جشنواره برگزار میشود تا هنرمندان این عرصه بتوانند هنر خود را بیشتر معرفی کنند و نقش ماثری در رونق اقتصادی داشته باشند.

باشد که با تلاش مردم و مسئولان بتوانیم این صنعت را جهانی کنیم.

بازار مبل ملایر قصد دارد خدمت کوچکی در زمینه مبل و منبت ملایر انجام دهد لطفا با ارائه نظرات و پیشنهاداتتان ما را در مسیر پیشرفت قرار دهید.

برای اطلاع رسانی از اخبار و تاریخ برگزاری جشنواره مبل ملایر شما می توانید با مراجعه به سایت بازار مبل ملایر به نشانی bazaremoblemalayer.com   از ایام این جشنواره مطلع شوید.