خیارشور سامن

مدیر سایت
روابط عمومی سایت بازار مبل ملایر
1959
خیارشور سامن

خیارشور یک خوراکی از نوع شور است. برای تهیه خیار شور، خیار قلمی را در یک بازه زمانی مشخص در آب شور و سرکه یا محلول‌های مشابه مانندلاکتیک اسید قرار می‌دهند.

بازارمبل ملایر

مانند سایر گیاهان ترشی‌شده، خیارشور نیز کالری کمی دارد. خیارشور دارای مقداری کافی ویتامین کا است. یک خیارشور به طور میانگین حاوی ۱۲ تا ۱۶ میکروگرم و تقریباً ۱۵٪ تا ۲۰٪ ویتامین کای مورد نیاز بدن در یک روز است.ویتامین K یک گروه از ساختار مشابه، محلول در چربی ویتامین‌هایی است که بدن انسان برای اصلاح پروتئین‌های خاصی که برای انعقاد خون است و همچنین در استخوان و دیگر بافت‌ها به آن احتیاج دارد. همچنین خیارشور حاوی سه کیلوکالری انرژی است که از کربوهیدراتهای موجود در خیار به دست می‌آید.به هر حال خیارشور حاوی سدیم زیادی است. به طوری که هر خیارشور متوسط ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم سدیم دارد در حالی که بیشینه سدیم روزانه مورد نیاز یک فرد، ۲۴۰۰ میلی‌گرم است.

 

سامن مهد تولید خیارشور است که علاوه بر مصرف در شهر سامن و استان به سایر نقاط کشور و حتی بازارهای عراق نیز صادر می‌شود.سالانه 50 هزار تن خیارشور در سامن تولید می‌شود که در صورت ایجاد کارگاه‌های جدید بیشتر خواهد شد.

ملایر نقش به سزایی در صادرات مبل و خیارشور به کشورهای همسایه را دارد.