منطقه لشگر در

مدیر سایت
روابط عمومی سایت بازار مبل ملایر
1013
منطقه لشگر در

ارتفاعات حفاظت شده «لشگر در» یکی از چشم انداز های طبیعی حیات وحش شهرستان ملایر می باشد. در محدوده ای به وسعت 16 هزار هکتار (طول جغرافیایی 84 درجه و 55 ثانیه و عرض 34 درجه و 15 ثانیه) در شرق و جنوب شرقی ملایر و در میان دو رشته کوه بلند به نام کوه سرده از شمال غرب منطقه (با ارتفاع 2758 متر) و دیگری کوه آهنگران (با ارتفاع 2784 متر) با دره های زیبا و مناظر بکر، در جنوب لشگر در قرار گرفته است. همچنین ارتفاعات دیگری موسوم به «شیر و پلنگ» و «کله بید» وجود دارد که زیستگاه اصلی بز، کل، قوچ و میش به شمار می رود.

لشگر در به لحاظ شرایط و بستر زیست حیات وحش، محل مناسبی جهت زیست انواع پستانداران، خزندگان، پرندگان و جانوران وحشی می باشد زیرا این منطقه دارای زیستگاه های مختلف کوهستانی، ارتفاعات، صخره ها، دره ها و چشمه های متعدد دائمی و فصلی درختان و درختچه های کوهی نظیر سماق، بادام کوهی، آلبالوی وحشی، گل های معطر و گیاهان متنوع است. عمده ترین حیوانات و پرندگان بومی و مهاجر این زیست بوم عبارت اند از: کل، بز، قوچ، میش، گرگ، کفتار، تیشی، عقاب طلایی، دلیجه، قرقی، کبک و تیهو.

منطقه حفاظت شده دارای دو ایستگاه حفاظتی و مدیریتی با نام های سر محیط بانی لشگر در واقع در ضلع غربی منطقه و ایستگاه محیط بانی سلطان آباد واقع در ضلع شمالی منطقه می باشد. منطقه لشگر در در بهمن 1364 به عنوان منطقه ممنوعه تیر اندازی و با تصویب شورای عالی محیط زیست از تاریخ 7/12/1369 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردیده است.