خانه لطفعلی خان

مدیر سایت
روابط عمومی سایت بازار مبل ملایر
2026
خانه لطفعلی خان

خانه لطفعلی خان

عمارت لطفعلیان در خیابان شهید مصطفی خمینی ملایر قرار دارد. این خانه قدیمی، بخشی از یک مجموعه سکونتگاهی به یادگار مانده از دوره قاجار است. سازنده و مالک اولیه خانه، محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بوده و در عصر فتحعلی شاه قاجار به واسطه خویشاوندی که با دربار داشته با بهره‌گیری از معماران زبده آن دوره اقدام به ساخت این مجموعه کرده است.خانه قدیمی منصوری این خانه در بلوار سیف الدوله ملایر قرار دارد و متعلق به مرحوم عبدالصمد منصوری است. خانه منصوری دارای ساختمانی در حدود ۲۸۵۰ متر است. زیر بنای ساختمان ۴۷۰ متر و حیاط آن ۲۳۸۰ متر است. این بنا در ۲ طبقه ساخته شده که طبقه زیرین تمامأ با طاق‌های ضربی و خشتی ...

عمارت لطفعليان ,از دوران قاجار برجاي مانده است ودر خيابان شهيد مصطفي خميني ملاير واقع شده است . اين بنا ,داراي سه قسمت حسينيه ,اندروني واصطبل بوده ,كه تنها ,بخش حسينيه - كه بخش اصلي بنا بوده -  وجهت تجمعات مذهبي وعزاداري حسيني استفاده مي شده , سالم وپا برجا مانده است .اين بناي آجر ي دو طبقه كه در حدود 150سال پيش ساخته شده ,داراي حوض خانه با يك رشته قنات آب جاري ,طاق نماهاي رفيع دو طبقه ,دربهاي چوبي ارسي وشيشه هاي رنگي است , كه آثاري از ذوق وهنر معماران وهنرمندان زمان خود است . اين بنا در حال حاضر به ساختمان اداري اداره ميراث فرهنگي شهرستان ملاير تبديل شده است

این بنا در اصل از سه قسمت حسینیه،اندرونی و اصطبل تشکیل شده بود،که امروزه تنها بخش حسینیه – که بخش اصلی بنا راتشکیل می داد وبرای تجمعات مذهبی و عزاداری حسینی استفاده می شد-سالم و پابرجا مانده است.
عمارت لطفعلیان که در خیابان شهید مصطفی خمینی ملایر واقع شده،بنایی آجری و دو طبقه است که در حدود ۱۵۰ سال پیش ساخته شده و دارای حوض خانه با یک رشته قنات آب جاری،طاق نماهای رفیع دوطبقه،درهای چوبی ارسی و شیشه های رنگی است و نمونه ای از ذوق وهنرمعماران و هنرمندان زمان خود را به نمایش می گذارد.این بنا اکنون به عنوان ساختمان اداری اداره میراث فرهنگی شهرستان ملایردر دست استفاده است.

در بهمن 82، خانه «لطفعلیان» ملایر در استان همدان به عنوان موزه فرهنگ و تاریخ ملایر پذیرای علاقه مندان تمدن ایرانی خواهد بود.
به گزارش «میراث خبر»، مرمت این خانه تاریخی با اعتباری معادل 168 میلیون ریال رو به اتمام است و در زمان باقی مانده مراحل آماده سازی آن برای موزه آغاز خواهد شد.
در عملیات احیای این بنا، مرمت پشت بام، تعویض تیرهای فرسوده، طراحی و ساخت ویترین انجام شد.
خانه لطفعلیان از بناهای دوره قاجار است و با 1200 متر زیربنا دارد شامل دو حیاط بیرونی و اندرونی است.
وجود شاه نشین بنا با سه در ارسی با زیبایی خاصی روشنایی اتاق را تامین می کند و تراش آجرنمای بدنه ها، فرم های قرینه و نقوش هندسی مسطح و نقش برجسته با الگوی اصیل آجرکاری ایرانی از برجسته ترین ویژگی هایی است که این بنا را در میان سایر آثار تاریخی ملایر برای ایجاد موزه فرهنگ و تاریخ در ملایر ممتاز کرده است. همچنین این بنا در اسفند ماه 1380 به ثبت فهرست آثار ملی در آمده است

مرمت اين دو خانه قديمي شهرستان ملاير با اعتباري در حدود 900 ميليون ريال در سال‌جاري انجام مي‌شود .
براي اين دو خانه که در کنارهم واقع شده‌اند مرمت و بازسازي انجام مي‌شود .
قسمت‌هايي از اين دو خانه تخريب شده بود که در حال مرمت است ولي براي مرمت کل اين دو بنا با توجه به وسعت آن اعتباري بيش از 500 ميليون تومان نياز است تا به اتمام برسد.
با 900 ميليون ريال اعتبار اختصاص يافته به اين دو بنا مرمت و بازسازي ايوان شمالي اين ساختمان که به کلي تخريب شده بود را بازسازي کرديم.
همچنين با اين ميزان اعتبار لايه ‌برداري،سفيدکاري داخلي عمارت و بازسازي در و پنجره‌هاي معيوب و تهيه و ساخت در و پنجره‌هايي که از بين رفته بود، انجام شد .