دژ گوراب ملایر

مدیر سایت
روابط عمومی سایت بازار مبل ملایر
1001
دژ گوراب ملایر

این دژ یکی از مهم ترین و قدیمی ترین آثار باستانی مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد تا اواخر دوره سلجوقی معمور بوده است. این دژ بر فراز تپه باستانی گوراب در 12 کیلومتری جنوب ملایر به اراک قرار گرفته است. با وجود گذشت زمان عوامل فرسایش هنوز نتوانسته است موجب از بین رفتن کامل بقایای این دژ عظیم شود.

فخر الدین اسعد گرگانی در منظومه مشهور خود «ویس و رامین»، بیش از بیست بار نام گوراب را در این داستان عاشقانه پارتی آورده است. دژ سر به فلک کشیده گوراب با شش هزار سال قدمت تاریخی در روزگار حمله مغولان از تیررس حملات به دور نمانده است و همچنان تاریخ سرزمین باستانی ملایر را به روشنی واگویه می نماید. این دژ چنان محکم و استوار بوده است که در داستان ویس و رامین، وقتی ویس زیبا در کنار ان، سنگر می گزیند، شاه موبد با آن قدرت عظیم، خیال حمله و نفوذ به دژ را از محالات می شمرد و پس از مشورت های با درباریان خویش، راه حیله را پیش می گیرد.

دژ گوراب

استقرار دژ گوراب تا اواخر سلجوقیان مسلم است و در عهد مغول و تیمور که با ویران گری و قتل و اتش سوزی همراه بوده است این منطقه را دستخوش ویرانی می نماید. شاید روزی محقق شود که این دژ و کنگره هایی که گرداگرد بلند ترین کاخ های آن بوده کاملاً هویداست حتی در زمانی که حکومت ماد و پارس تشکیل نشده بود در این جا با شکوه تمام بر پا بوده است. آثار موجود در این دژ در سه لایه قابل مطالعه است: لایه های زیرین تپه، مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد – لایه های میانی مربوط به دوره تاریخی هزاره اول قبل از میلاد – و لایه های فوقانی مربوط به دوره ایلخانی.