خانه مصدق الممالک

مدیر سایت
روابط عمومی سایت بازار مبل ملایر
1011
خانه مصدق الممالک

این خانه متعلق به محسن آقا مصدقی ملقب به مصدق الممالک از شخصیت های برجسته سیاسی و اجتماعی و وکیل دوره دوم مجلس شورای ملی در سال 1288 خورشیدی ولایات ثلاث ملایر بوده مدتی نیز در تملک میرزا مهدی خان مصدقی (فرزند مصدق الممالک) بوده است. محل ان در ناحیه فرح آباد سابق (بین خیابان زور آباد و خیابان اراک فعلی) بوده است. کل فضا شامل منزل مسکونی، محوطه بیرونی، حسینیه، زور خانه، حوض خانه، حمام و اصطبل بوده است که بخش های کنونی از آن باقی مانده است.

پلان اندرونی خانه مصدق الممالک کاملاً مستطیل شکل می باشد که در سه جهت ان ساختمان قرار دارد. این پلان دارای یک محور اصلی طولی می باشد که فرم ها و فضا ها مخصوصاً در نما، به طور منظم حول ان ارایش یافته اند. دو جبهه شرقی و غربی حیاط اندرونی یک طبقه بوده و از نظر مساحت و نما های اجری یکسان بوده و دارای تقارن و تعادل در نما می باشد.

بخش اندرونی با چشم اندازی زیبا با ایوان منحصر به فرد از ضلع شمالی واقع است. دیواری رفیع از خشت خام حد فاصل کوچه و حیاط در ضلع جنوبی می باشد. حیاط نیز با ابعاد 20/20 متر و پر از درختان کاج و سرو و یاس های زیبا و درختان میوه بوده است. همین طور حوض الحاقی از جنس سیمان به جای حوض سنگی قدیمی که پایین تر از سطح زمین بوده و از قنات تغذیه می شده استقرار داشته است. زیر بنای خانه مصدق الممالک، در حدود 980 متر مربع می باشد.

معماری این خانه، درونگرا بوده و سطح خارجی بنا که بدنه معابر را تشکیل می دهد بسیار ساده و بدون هیچ آرایشی ساخته شده است. در بدنه فضاهای عمومی معابر هیچ پنجره ای وجود ندارد. قدمت این بنا بالغ بر صد و پنجاه سال مقارن با حکومت قاجار بوده و به سبک و سیاق معماری این دوره است که از لحاظ طرح و پلان قابل مقایسه با شیوه و سبک اصفهانی است که از قرن دهم تا سیزدهم ادامه داشته است.

خانه مصدق الممالک در تاریخ 9/12/1380 به شماره 4892 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.